Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Ma járják végig tizennegyedszer az Élet Menetét

2005. május 5. 12:46

<

Számok és adatok

A lengyel parlament 1947. július 2-án döntött arról, hogy a koncentrációs tábor fennmaradt részén, Auschwitz I és II területén létrehozza az Auschwitz-Birkenau Állami Múzeumot. Az ENSZ nevelésügyi, tudományos és kulturális szervezete (UNESCO) 1979-ben nyilvánította a világörökség részévé a helyet.

 

Különböző becslések szerint 1940 és 1945 között 1,1-1,5 millió embert deportáltak a nácik Auschwitzba. Túlnyomó többségük zsidó volt és gázkamrákban pusztult el. A deportáltak közül csak mintegy 400 ezret - 200 ezer zsidót, több mint 140 ezer lengyelt, húszezer cigányt, több mint tízezer szovjet hadifoglyot és több mint tízezer, különböző országokból származó foglyot - regisztráltak, megközelítőleg a felük élte túl a megpróbáltatásokat. A tömeges népirtás megkezdése, 1942 után a deportáltak már nem kaptak számot sem, 70-75 százalékukra - a munkára alkalmatlannak ítélt betegekre, idősekre, terhes nőkre, gyermekekre - az azonnali halál várt.

 

Magyarországról 1944. május 15-én indult el a deportáltak első transzportja. A holokauszt történetének legnagyobb és leggyorsabb deportálási akciója 56 nap múlva, 1944. július 9-én ért véget. A deportálások leállításáig több mint 437 ezer magyar zsidót szállítottak el koncentrációs táborokba, 15 ezer kivételével mindet Auschwitz-Birkenauba, ahol túlnyomó többségüket, becslések szerint 360-390 ezer magyar zsidót, megölték.

 

(Múlt-kor/Panoráma)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Ma járják végig tizennegyedszer az Élet Menetét

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra