Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

56-os emlékpontot avattak Pákozdon

2011. október 21. 15:20 MTI

Magyarország 1956-ban visszaadta Európának a szabadságba vetett hitet - hangoztatta Hende Csaba a pákozdi Katonai Emlékparkban, az ’56-os emlékpont avatásán.

<

A honvédelmi miniszter szavai szerint boldogabb korokban a szabadság olyan természetes, mint a lélegzetvétel, de ha nincs szabadság, hihetetlen erőfeszítésekre vagyunk képesek, hogy újra szabadok lehessünk. Mint hozzátette, az emlékpont a szabadságharcosoké, azoké a fiatalembereké, akik mind átélték a nagy találkozást a szabadsággal 1956-ban.

Hende Csaba megfogalmazása szerint, ma nem úgy kell harcolni a szabadságért, mint 55 évvel ezelőtt, de "most is keményen kell dolgozni azért, hogy munkánk eredménye fölött szabad legyen a döntés, s ne kelljen fejet hajtani az adósságválság előtt". Ezt a csatát csak a jóakaratú emberek együttműködésével lehet eredményesen megvívni - tette hozzá.

A miniszter kiemelte, a Honvédség és Társadalom Baráti Kör székesfehérvári szervezetének újabb hatalmas sikere az emlékpont. Szavai szerint a szervezet azért dolgozik, hogy megismerjük és megértsük a Magyar Honvédség 163 éves történelmét. Amikor működni kezdtek, akkor a pákozdi csata múzeumát bezárás fenyegette. Most a Parlamentben végszavazás előtt áll az a törvény, amely felveszi a nemzeti kegyeleti helyek sorába a mohácsi és a muhi csata emlékhelyeivel együtt – fűzte hozzá.

Cser-Palkovics András, a Honvédség és Társadalom Baráti Kör elnöke, Székesfehérvár fideszes polgármestere beszédében hangsúlyozta, a pákozdi csatától a világháborúk küzdelmein át a békefenntartók missziós feladatáig mindent bemutató történelmi helyszín ma válik igazán teljessé. Szerinte ez a hely az ’56-os események jelképévé válik majd a szabadságot eltipró tankkal és a fiatal forradalmárok által kockakövekből emelt barikáddal.

Pintér Lajos professzor, egykori 56-os a visszaemlékezésében elmondta, rémálmaiban mindig egy olyan harckocsiból lőtték agyon, mint amilyen az emlékpontnál látható. Az emlékpont létrehozásával valósággá vált azok álma, akik ilyen barikádokon harcoltak a szovjet túlerő ellen. A fiatalok, ha meglátják ezt a harckocsit, érezni, tudni fogják, hogy 1956-ban akadt egy fiatal generáció, amely megpróbált szembeszállni ilyen acélszörnyetegek ellen, hogy kivívja a szabadságot - fogalmazott.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

56-os emlékpontot avattak Pákozdon

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra