Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

A brit birodalom visszavág

2002. december 5. 10:01

Kolonializmus, dekolonizáció, posztkolonializmus. A különböző formájú függőségi, alá- és mellérendeltségi viszonyokon alapuló, hivatalosan már egy ideje nem `brit`, de korábbi brit gyarmatokat és domíniumokat magában foglaló nemzetközösség fél évezredes történeti örökségét bemutató múzeum és dokumentációs központ nyílt.

<

Befejezetlen múlt
Bristolban a Temple Meads épülete ad otthont a nemrég megnyílt Brit Birodalmi és Nemzetközösségi Múzeumnak, melyet a legnagyobb brit szavazáson másodikként végzett Isambard Kingdom Brunel brit mérnök 1841-ben a világ első vasútállomásának tervezett. Bristol vezető kereskedelmi központként a fél ezredéves kolonizáció történetének amúgy is meghatározó helyszíne: innen indult John Cabot 1497-ben New Foundland felé, melyet akkor még Ázsia részének tekintettek.

Az állandó kiállítás több mint 20 tematikus galériából áll, s időben három korszakra bontva mutatja be a nemzetközösségi hagyomány különböző rétegeit: a korai brit birodalom története (1500-1790), a Birodalom fénykora (1790-1914) illetve a birodalom széthullása és a Nemzetközösség kialakítása (1914-2002) jelentik a fő egységeket.

A nemzetközösség fél évezredes történeti öröksége eléggé összetett. A kiállítás szándéka szerint nemcsak a hajózási, katonai, és technológiai sikerek tárháza kíván lenni, hanem a brit kolonializmus gonosztetteit, a rasszizmus, a gazdasági kizsákmányolás, a kulturális imperializmus és a rabszolgaság tényeit is bemutatja:
  • a huszadik század elején a világ területének negyedét elfoglaló brit birodalomban élt a világ népességének negyede
  • Anglia még ma is 14 a brit szigeteken kívüli területtel rendelkezik: a kis szigeteken összesen több mint kétmillió lakos él;
  • ma 54 ország tagja a Nemzetközösségnek, fele részben fejlődő országok;
  • a 18. század végén 5-10 ezer fős fekete közösség élt Angliában;
  • India 1930-ban 338 millió lakosát kevesebb, mint 154 ezer brit adminisztrátor, civil és katona irányította;
  • több mint öt és fél millió nem brit(indiai, kanadai, nyugat indiai, afrikai, ausztrál) katona harcolt az angolok oldalán a második világháborúban;
  • minden második évben találkoznak a nemzetközösség országainak vezetői;
  • 1990-ben az ausztrálok 45, a kanadaiak 40 és a fehér amerikaiak 30 százaléka vallotta magát brit eredetűnek.

    Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

    Miért támogassam a Múlt-kort?

    A brit birodalom visszavág

  • Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

    2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények

    Ízelítő a Magazinból

    További friss hírek

    Legolvasottabb cikkeink

    Facebook Twitter Tumblr

     

    Váltás az asztali verzióra