Nem vizsgálódni ment az UNESCO Egyiptomba
2011. március 29. 08:16
A hétvégén befejezte háromnapos látogatását az UNESCO Múzeumok és Kulturális Tárgyak Tagozata, amely a január 25-i egyiptomi forradalomban kárt szenvedett múzeumok és régészeti lelőhelyeket kereste fel.
A Christian Manhart vezette delegáció bejárta az Egyiptomi Múzeumot, volt Szakkarában, a memphiszi nekropolisznál, Abu-Szírban, Dahsúrban és Gízában. A küldöttség először a patinás, páratlan egyiptomi régészeti gyűjteménnyel rendelkező intézményt kereste fel, ahonnan – háromórás tartózkodás után – elégedettséggel távozott. „Az egyiptomi múzeum helyzete teljesen más, mint amit a média sugallt” – nyilatkozta Tarek El-Awadi, a múzeum igazgatója.
El-Awadi elmondta: Manhart örömét fejezte ki, hogy az 54 ellopott műkincsből 12 már megkerült, a delegáció vezetője pedig megígérte, minden erejével azon lesz, hogy segítse az egyiptomi hatóságokat a hiányzó darabok felkutatásában, és visszaszolgáltassa azokat – nemcsak a múzeumból, hanem a régészeti lelőhelyekről származó leleteket is.
Manhart külön hangsúlyozta, hogy a médiában félreértelmezték a küldöttség látogatásának célját. „Nem azért jöttünk, hogy vizsgálódjunk, hanem hogy segítő kezet nyújtsunk az egyiptomiaknak és segítsük visszaszerezni örökségük egy részét. Azért vagyunk itt, hogy biztosítsuk az egyiptomi hatóságokat az ország történelmi és kulturális örökségének megvédését érintő segítségünkről, valamint hogy találkozzunk az érintett felekkel, és szorosabbra fűzzük velük a kapcsolatot” – fogalmazott Manhart.
A múzeumigazgató tájékoztatása szerint Manhart technikai jellegű segítséget ajánlott fel, köztük biztonsági intézkedésekkel kapcsolatosakat. France Desmarais, a Múzeumok Nemzetközi Tanácsának programigazgatója, az UNESCO-delegáció egyik tagja elmondta: a szervezet egy ún. Vörös Listát készített az ellopott egyiptomi műkincsekről; a listát hamarosan az Interpolnak is megküldik, amely továbbítja azt a különböző rendőrállomásoknak.