Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Középkori faragványokkal nyit a szegedi kőtár

2008. április 2. 09:00

Májusban újra megnyitják a több mint tíz évvel ezelőtt bezárt szegedi kőtárat, a vármúzeum udvarában a Tisza-parti város gazdag építészeti emlékeit láthatja ismét a közönség.

<

Beszámolt arról, hogy a szegedi várromot 1963-ban újították föl, ekkor alakították ki benne a máig is működő kiállítóhelyet és a faragványokat, szobrokat bemutató kőtárat, melyet több mint tíz éve bezártak.

Zombori István tudatta: az épület felújítása már elkezdődött, éjszakai kivilágítást kapott a vár, biztonsági kamerákat szerelnek föl, kijavítják az udvarban kialakított kőtár palatetőjét, az egykori kazánház helyén pedig látványraktárat alakítanak ki, ahol azokat a faragványokat, szobrokat állítják ki, melyeket fokozottan kell védeni az időjárás viszontagságaitól.

Horváth Ferenc régész elmondta, hogy Szeged építészeti emlékei egyedülállóan gazdagok, egészen a római korig nyúlnak vissza, amikor a Maros és a Tisza találkozásánál őrállomást állítottak föl. A szegedi építészet fénykorát a középkorban élte, amikor a királyi és az uralkodóhoz közeli családok birtokában lévő városban folyamatosak voltak az építkezések.

A régészek egyaránt megtalálták a román kor, a korai és az érett gótika építészeti emlékeit, valamint az Alföldön ritkaság számba menő reneszánsz faragványokat is. A kőtárban kiállítják majd azokat a leleteket is, melyek a 14. század elejétől épített Szent Erzsébet templom feltárása során kerültek elő - közölte a szakember.

(Múlt-kor/MTI)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Középkori faragványokkal nyit a szegedi kőtár

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra