Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Titokzatos kém magyar ősökkel

2007. május 14. 12:00

Második világháborús olasz veteránok kérésére, hosszas levéltári kutatások után sikerült azonosítani egy ismeretlen brit katonát.

<

A szövetséges csapatok 1944. június 4-én értek el Rómába, és a nácik menekülésszerűen hagyták el a várost. A börtönökből kiterelték a foglyokat, és a Gestapo foglyai közül 13-at egy Róma melletti ki erdőben végeztek ki. Emléküket ma egy szobor és emléktáblák sora őrzi - az egyiken található felirat azonban csak egy `ismeretlen angol` nyughelyét jelöli.

A múlt hónapban tartott megemlékezéseken az olasz veteránok a John Armstrong századosként azonosított férfi titkainak tisztázását kérték az angoloktól, mert szerették volna megtudni, hogy ki ő, és miként is került Olaszországba. Az angol levéltárakban ezután az egyik partizán fia bogozta ki az ügy részleteit - tudósított róla a The Times című brit napilap.

Csak megtévesztés volt: a valódi partraszállás Szicíliában

Salvatore Mannironi fia az angol Állami Levéltár Kew-i épületében kutatta át a Különleges Akciók Szervezete (SOE) anyagait. Az iratokból az derült ki, hogy John Armstrong igazi neve Gabor Adler volt, és a szervezetnek Gabriel fedőnéven dolgozott. Armstrong néven 1943-ban érkezett meg - az Eritreában brit oldalra állt Salvatore Serra csendőrrel együtt - a németek által megszállt Szardiniába. Szerencsétlenségére azonban szinte azonnal elkapták, és a párosnál szardíniai antifasiszták listáját is megtalálták, akiket szabotázsakciókra akartak beszervezni.

A foglyul ejtett csendőr későbbi emlékei szerint Armstrong hajlandó lett volna együttműködni a németekkel, ha eltekintenek a kivégzésétől. Ez azonban nem jöhetett lére: hamarosan a római Regina Coeli börtönbe vitték, majd a Gestapo főhadiszállásra. Amikor a szövetségesek megérkeztek, őt és 13 másik foglyot egy közeli erdőben végeztek ki.

A kutatás során azonban olyan iratok is előkerültek, amelyek az egész akciót más kontextusba helyezték. A bevetés ugyanis szándékosan fulladt kudarcba: erre utal a tengeralattjáró titkosítatlan útja, és Armstrong, azaz Adler rádióüzenetei. A SOE az akcióval a német hírszerzést akarta átverni, hogy azt higgyék az észak-afrikai csapatok következő célpontja Szardínia lesz. Azt nem tudjuk, hogy a németek ezt bevették-e, ám a szövetségesek szicíliai partraszállását váratlanul fogadták.

A veterán fia mellett a római brit nagykövetség is megpróbálta kideríteni Armstrong kilétét: szerintük Adler minden bizonnyal magyar apától és angol anyától születhetett.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Titokzatos kém magyar ősökkel

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra