Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

A külkereskedelem foglalkoztatta a vasbértörvény atyját

2007. április 18. 15:30

<

A munka értékét firtatta

Hírhedt elmélete volt a vasbértörvény. Szerinte a bérek emelkedése a munkások életszínvonalának javulásán keresztül népességnövekedést eredményez. A megnövekedett népesség ellátására újabb és újabb (nyilvánvalóan egyre rosszabb minőségű) földet kell bevonni az élelmiszer-termelésbe, ami növeli a termelés költségeit és az élelmiszerek árát.

Ez a munkások bérének további emelését teszi szükségessé, és a folyamat kezdődik elölről. Ricardo elméletén keresztül arra próbálta felhívni a figyelmet, hogy ha a bérek növekedését nem sikerül megfékezni, az könnyen válságba sodorja Angliát.

Nagy hatása volt munkaérték-elméletének is. Eszerint a gazdaságban megtermelt javak értékét csak és kizárólag a beléjük fektetett munka értéke határozza meg. A tőke tulajdonosai azonban nem fizetik ki ezt az értéket bér formájában; csak annyit adnak a munkásoknak, amennyi azok `önfenntartásához` és `újratermelődéséhez` szükséges. Profit formájában a munka értéke és a kifizetett bér közti különbség jelenik meg. Ricardo helyett végül Marx mondta ki: ha az elmélet helytálló, akkor a tőkések kizsákmányolják a munkásokat és a nekik járó érték egy részét (az értéktöbbletet) egyszerűen zsebre teszik.

Az utilitarista filozófiai irányzaton alapuló liberális közgazdaságtant támogató tudósként Ricardo élete utolsó éveiben politikai pályára lépett. 1819-ben beválasztották az alsóházba, képviselői mandátumát négy évvel később, 1823. szeptember 11-én bekövetkezett haláláig töltötte be.

(Múlt-kor/MTI-Panoráma - Pietsch Judit, Sajtóadatbank)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

A külkereskedelem foglalkoztatta a vasbértörvény atyját

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra