A járványtan az emberi civilizáció sikertörténete
2007. január 19. 10:15
A betegségek, a járványok sokkal többet elárulhatnak egy társadalom fejlettségi fokáról, mint a GDP, vagy bármi más - mondta Mende Balázs Gusztáv, az MTA tudományos főmunkatársa az MTI-nek.
<
Tájékoztatása szerint Magyarországon a pestis a nagy európai járvány után mintegy száz évvel pusztított igazán. Az 1800-as évektől a kolera és a nagy magyar betegség, a tbc terjedt el, amely egyébként szintén 60-70 éves késéssel érkezett Kelet-Európába a kontinens nyugati feléhez képest. "Körülbelül annyi az eltérés a két régió történelmi-társadalmi fejlettsége között, mint amit a járvány időbeli eltolódása mutat" - mondta a kutató, megjegyezve, hogy kezdetben nem a tbc-t, hanem a kiütéses tífuszt nevezték morbus hungaricusnak. Megfogalmazása szerint a magyarországi maláriahelyzet "a vízszabályozás nyitott könyve": ahogy fogytak a lefolyástalan vízfelületek, úgy szorult vissza a betegség is.
Mende Balázs Gusztáv kifejtette: komoly összefüggések vannak az egykori járványok és a mai népesség genetikai összetétele, sokszínűsége között. Példaként a vércsoportot hozta fel, amely bizonyos tekintetben összefügg a járványokkal. A pestis szempontjából a 0-s vércsoportú emberek voltak hátrányban, a himlő viszont más vércsoportot érintett negatívan.
Ismertetése szerint a pestis, bár voltak eltérések, alapvetően mindenkit egyaránt, "demokratikusan" sújtott. Ezzel szemben a szifilisz egy idő után elitbetegség lett, a lepra pedig teljesen kirekesztette a beteget az adott közösségből. "A középkorban komoly jogi megfontolások tárgya volt, hogy a király bizonyos betegségek, így a lepra esetében elveszíti-e uralkodói mivoltát" - tette hozzá Mende Balázs Gusztáv.
(Múlt-kor/MTI)