Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

A magyar állam segíti az erdélyi épített örökség felújítását

2006. november 13. 17:00

A hét végén az Országgyűlés házelnöke felkereste a jelenleg műemléki kutatás alatt álló nyárádszentlászlói templomot, a felújított mikházai templomot, valamint a felújítás alatt lévő csikdelnei templomot.

<

Felavatták a mikházai templomot

Az erdélyi magyarság közösségmegtartó kulturális örökségét képezik azok a magyar állami támogatással felújított templomok és más műemlékek, amelyek közül néhányat személyesen keresett fel hétvégi látogatásán Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke.

A mikházai Ferences kolostortemplom a Székelyföld peremén, a felső Nyárád-mente keleti végében meghúzódó zárt katolikus közösséget szolgálja, a 17-18. században a székelység művelődési életének egyik legfontosabb központja volt. A templom és a hozzá csatlakozó kolostor Erdélyben párját ritkító gazdagságú felszereléssel, épületplasztikával rendelkezik. A kolostortemplom helyreállítását 2000-ben a külső homlokzatokon végzett részleges falkutatás készítette elő, aminek legjelentősebb eredménye az erdélyi vonatkozásban ritkának számító, viszonylag épen konzerválódott reneszánsz sgrafittotechnikával készült fríz és sarokarmírozások feltárása volt.

2001-ben elkészült a kutatás eredményein alapuló helyreállítási terv, és megtörtént a fedélszék megerősítése valamint a héjazat és a csatornák teljes cseréje. Egy évvel később helyreállították a tornyot, 2002 és 2004 között több lépcsőben készült a templombelső falkutatása is. A több szakaszban tartó felújítási, restaurálási munkákat a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) a határon túli ingatlan örökség támogatási programja keretében összesen 9,1 millió forinttal támogatta.

A nyárádszentlászlói unitárius templomot egy feltételezhetően 17. századi építésű, ácsszerkezetű kerítés övezi, cseréppel fedett sugaras díszítésű kapuval. Nagy méretű hajójához a nyolcszög három oldalával záródó kisebb szentély csatlakozik. A templom hajóját a barokk korban teljesen átalakították. A templom egykor gazdagon festett berendezéssel rendelkezett, amely mai töredékesen fennmaradt formájában is a környék jelentős festett faemlékei közé tartozik. Az előkészítő munkákhoz és a helyreállítás megkezdéséhez a KÖH 2006-ben 1,5 millió forinttal járult hozzá.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

A magyar állam segíti az erdélyi épített örökség felújítását

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra