Lenni vagy nem lenni: Hamlet az interneten
2005. május 20. 10:35
Egy folyamatosan bővülő internetes variorum a darab összes létező variánsát elérhetővé teszi.
<
A Rasmussen professzor vezetésével dolgozó kutatócsoport közel 10 éve gyűjti és katalogizálja a világ minden pontjáról származó Hamlettel kapcsolatos információkat. A begyűjtött információkban a darab minden változata és minden értékelése-említése egy adatbázisba kerül majd. A National Endowment for the Humanities 1 millió dolláros támogatásával működő mamut-projekt közel áll a befejezéshez, bár a szerkesztők szerint mindig lesz olyan részlet, ami bekerülhet az adatbázisba. "Ha csak a darab egy sora érdekli a látogatót, akkor akár annak minden 400 év alatt megjelent változatát, fordítását és minden említésre méltó interpretációját átböngészheti majd" mondta Rasmussen.
Az eddig elkészült munka közel fele már egy ingyenes tárhelyen elhelyezett információs oldalon tanulmányozható, ám a leghíresebb sorokat (és azok háttéranyagát) még nem tették fel a kutatók. Reményeik szerint a következő pár hónap során ez is megvalósulhat majd, azaz a közel 3500 hiányzó sorral legalább szövegek szintjén teljes lesz az adatbank. A tervek szerint utolsóként teszik majd fel a híres "Lenni vagy nem lenni"-sort, mely mintegy lezárása lesz a munkáknak.
Persze nem hanyagolták el a nyomtatott kiadást sem, ám az még messze van a megvalósítástól, és csak a legjelentősebb adatokat tartalmazza majd. Kilman szerint a nyomtatásban sűrítve jelenik meg a munka lényege, míg az internet lehetővé teszi, hogy a kutatók minden általuk talált adatot közzétegyenek. "Nem akar majd mindenki 30 vagy 50 kommentárt olvasni a 762. sorról - inkább azt olvasnák el, hogy egy szakértő szerint mik a leginkább lényeges pontok" mondta el a professzornő. Ám van a munkának hátulütője is: a 20. századi kommentárok és vélemények egy része szerzői-jogi okok miatt nem kerülhet fel az adatbázisba.
A kutatás során persze szükségessé vált némi irodalmi detektívmunka is. Rasmussen elmondása szerint "elég sokat kutattunk a levéltárakban, hogy felkutassunk mindenkit, aki írt valamit Hamletről". A több jeles kutató részvételével zajló folyamat során Rasmussen elmondása szerint azért őt választották vezetőnek, mert bár már akadémiai képesítéssel is rendelkezik, elég fiatalnak számit (a kezdetkor még csak 34 éves volt). Szerinte "ez egy életreszóló munka. Aki variorumot készít, az egész életében egy témán dolgozik, majd halálakor "mindössze" több cipősdoboznyi katalóguscédulát hagy csak az utókorra". A kutatandó anyag mennyisége persze folyamatosan nő: minden évben közel 500 különböző műfajú munka születik Hamletről. "Lenyűgöző, hogy az embereket mennyire érdekli még ma is Hamlet személyisége" - mondta Rasmussen.