Római kori leletek Dél-Franciaországban
2004. május 20. 00:54
Franciaország évtizedek óta legjelentősebb régészeti leleteit tárták fel a közelmúltban Aix-en-Provence, a római kori Aquae Sextiae Salluviorum térségében.
<
Először egy kilenc fokból álló lépcsőt és egy jó karban lévő, kőlapokkal kirakott hosszú folyosót tártak fel. A kutatók szerint egy körülbelül száz méter átmérőjű antik épülethez tartozhattak, amely méreteit tekintve Arles és Nimes amfiteátrumaihoz lenne hasonló. Aix-en-Provence-t Krisztus előtt 122-ben alapították Dél-Franciaország első gall-római városaként.
A történészek évszázadok óta tudták, hogy a rómaiaknak építészeti emlékeket kellett hátrahagyniuk Aix-en-Provence térségében. Azon a területen, ahol a legújabb leletekre bukkantak, 1953 óta ókori erődítmények maradványait tárták fel több lépésben.
1963-ban a három hektárnyi területet régészeti lelőhelynek nyilvánították és mint ilyent hivatalosan regisztrálták. A legutóbb részlegesen feltárt épület létezésének első jelei egy évvel ezelőtt mutatkoztak. Akkor ásatásokba kezdtek, amelyek idén áprilisig tartottak. "Régészek több nemzedéke számára van munkánk" - jelentette ki Nuria Nin és "jelentős leletről" beszélt.
A tervek szerint még ebben az évben sor kerül az ásatások második szakaszára.
MTI