A bumeráng őshazája Anglia
2004. május 10. 00:27
Egy angol történész szerint nem Ausztrália, hanem Anglia a bumeráng őshazája. A kutató egy 4000 éves sziklarajzon látható szvasztikáról azt állítja, az nem más, mint az első ismert bumeráng-ábrázolás - adták hírül angol, amerikai, és - kétségkívül hitetlenkedő - ausztrál lapok a hétvégén.
<
Deary azonban azt állítja: nem díszítményről, hanem nagyon is valóságos tárgy reprezentációjáról van szó, és a brit őslakosok már a rajz keletkezésének idején képesek voltak jól működő bumerángot készíteni. A kutató szerint a dél-ausztráliai Wyrie-mocsárban talált, 10000 éves bumerángok inkább hajítófegyverek voltak, mivel nem jöttek vissza.
`A sziklarajzot mai, pontosan megtervezett, négyágú bumerángok fényképeivel hasonlítottam össze. Mondhatom, a hasonlóság szembeötlő. Aztán megvizsgáltam a Wyrie-mocsárban talált fegyverrel, aminek egyáltalán nincsenek a bumerángokra jellemző aerodinamikai tulajdonságai. Az csak egy hajítófegyver. A bumerángok attól bumerángok, hogy visszajönnek; a hajítófegyverek pedig nem jönnek vissza. A Wyrie-fegyvernek márpedig nincsenek olyan aerodinamikai tulajdonságai, amitől elhajítás után visszajönne` - indokolta elméletét a tudós.
`Igazából azt szeretném` - folytatta Deary - `hogy az emberek ne higyjék el azonnal, amit mondok, pusztán azért, mert egy szakértő mondja. Vitát szeretnék gerjeszteni, és ha bebizonyosodik, hogy tévedtem, kész vagyok elismerni` - vallja a történész. `A vitát azonban nem akarom nekik megspórolni: azt akarom, hogy az emberek foglalkozzanak a témával, és hogy az ausztrálok is beszálljanak a diskurzusba.`
Pedig vitapartnerben eddig sincs hiány: West Yorkshire körzeti régészeti felügyelője, Gavin Edwards szerint a négyágú rajzot mindig is szvasztikának tekintették, és semmi sem szól amellett, hogy ezután valami mást lássanak benne. Ősi szvasztika-ábrázolásokat egyébként Olaszországban, Svédországban és Portugáliában is találtak.
Mivel Angliában ez az egyetlen ismert szvasztika-ábrázolás, Edwards szerint valószíntlen, hogy népszerű fegyver lett volna. `Tényleg úgy néz ki, mint egy mai négyágú bumeráng, de még sohasem hallottam, hogy valaki komolyan ahhoz is hasonlította volna.` - mondta Edwards, aki szerint `a vésett köveknél mindig előkerülnek a meglepő vagy szélsőséges nézetek`.
`Bizonyos egyének szeretik magukat szakértőnek beállítani. Semmilyen formában sem szeretném megerősíteni az elméleteiket` - tette még hozzá.
Edwards azt is megjegyezte, hogy a rajzot a 19. században minden valószínűség szerint `babrálták`. `Elég valószínű, hogy valakik még különösebbé, még egyedibbé, ezzel még fontosabbá akarták tenni a rajzot, ezért belenyúltak az ábrájába` - állítja a régész.
`Persze ez is csak feltételezés. A vésetekkel legnagyobb gond tudományos szempontból, hogy alig lehet őket datálni. Ez is hozzájárul, hogy annyi spekuláció és elszállt ötlet kering a köztudatban velük kapcsolatban. Pedig némelyik még igaz is lehet, hiszen egészen biztosat senki sem tud ezekről az ábrákról.`