Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

A világ legősibb kétlábújának csontvázát találták meg Etiópiában

2005. március 8. 11:07

A kövület 3,8 - 4 millió éves, és alig 60 kilométerre találták meg a híres 1974-es lelőhelyétől.

<

Régészek a lelet sípcsontjával
"Ez a lelet forradalmasítani fogja mindazt, amit eddig tudtunk az emberiség fejlődéséről" - közölte Addisz Abebában Bruce Latimer, a clevelandi természettudományi múzeum igazgatója, aki az etióp Johannesz Hailé-Szelassziéval közösen vezette a kutatócsoportot. Az első csontot három héttel ezelőtt találták meg az etiópiai Afar tartományban. A kutatók a bokacsontból vonták le azt a következtetést, hogy az egyed már két lábon járt, de azt egyelőre nem tudják, hogyan járt. Összesen 12 ősember-fosszíliát ástak ki, de jó néhány csontra bukkantak, amelyek egyetlen kétlábúhoz tartoznak. Van köztük egy teljes sípcsont, egy combcsont, több borda és csigolya töredéke, továbbá egy szintén teljes felnőtt medencecsont, egy kulcscsont és lapocka is.

 

"Van egy 3,2 millió éves Lucynk, aki úgy járt, ahogyan mi, van egy 4,4 millió éves Ardipitechus ramidusunk. E csontváz segítségével megérthetjük, hogy mi történt a kettő között, hogyan jelent meg a két lábon járás, amit még eddig nem tudtunk" - folytatta Latimer. Lucyt egyértelműen elismerik két lábon járó lénynek, míg az 1994-ben szintén Etiópiában felfedezett Ardipitechus ramidusról megoszlanak a vélemények: egyes tudósok az emberek őseinek, mások csupán nagy majmoknak tekintik őket. 

 

A tudósok következő feladata az őslelet nemét és fajtáját megállapítani. Az máris világossá vált, hogy nagyobb, mint Lucy, hosszabbak a lábai, ugyanakkor feltehetően magasabb kort ért meg, amit a szakértők meglepőnek találnak.

 

(MTI)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

A világ legősibb kétlábújának csontvázát találták meg Etiópiában

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra