Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Szemtől szemben a fáraóval

2004. április 5. 10:00

Spanyol egyiptológusok a régészet történetében először bukkantak olyan ábrázolásra, mely egy fáraót nem profilból, hanem szemből mutat. A fatáblára festett vázlatos portré a kutatók szerint 3500 éves.

<

Szoborhoz készült vázlat
Egyedi fáraóábrázolásra bukkant a Jose Manuel Galan vezette spanyol kutatócsoport Egyiptom déli részén, egy luxori sírban. A leletet egy sír közelében, egy udvarban elásva találták meg. A 30 x 50 centis fatáblára festett kép azért érdekes, mert az egyiptológia történetében mindeddig nem bukkantak olyan ábrázolásra, mely egy fáraót szemből ábrázolt volna. Az ókori Egyiptom mesterei ugyanis kifejezőbbnek tartották a profilt, ezért mindig oldalról ábrázolták az uralkodókat, és általában az embereket.

Galan szerint az alkotás i. e. 1400 körül keletkezhetett. Véleménye szerint a portré III. Tutmozisz fáraót vagy édesanyját, Hatsepszutot ábrázolja. Az biztos, hogy a képen uralkodó látható, hiszen a személy - kinek mint látható, a neme nem ennyire bizonyos - a nemesznek nevezett palástot viseli, ez pedig a királyok kiváltsága volt. "Eddig még senki sem bukkant olyan képre, amelyen egy fáraót így ábrázolnak" - mondta a spanyol tudós a New Scientist tudományos folyóiratnak. Az ábrázolásmód azonban nem volt teljesen ismeretlen az ókori Egyiptomban, hiszen isteneket, mitológiai szereplőket és idegeneket szemből is lerajzoltak.

Galan azt gyanítja, hogy a rajz vagy egy művésznövendék vázlata lehetett, vagy előtanulmány volt egy komplett műhöz - esetleg szoborhoz. Marcel Maree, a British Museum egyiptológusa az utóbbi véleményt osztja. "Biztos vagyok benne, hogy a rajz egy szoborhoz készült vázlat volt" - nyilatkozta a régész a New Scientistnek. Maree szerint a táblán jól kivehető az a piros rácsozat, melynek segítsgével a síkban ábrázolt képet az alkotó könnyebben át tudja vinni a kőre, s amelyet ma is használnak a szobrászok. Maree az alkotás korának meghatározását is helyesenek tartja, s szintén úgy véli, hogy a kép III. Tutmozisz fáraót ábrázolja.

A letetet néhány hónap múlva a luxori múzeumban állítják ki.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Szemtől szemben a fáraóval

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra