Martin Luther King születésnapja nemzeti ünnep az Egyesült Államokban
2005. január 17. 11:11
Martin Luther King, az amerikai fekete polgárjogi mozgalom Nobel-békedíjas vezetőjének születésnapja (1929. január 15.) alkalmából 1986-tól január harmadik hétfője nemzeti ünnep és munkaszüneti nap az Egyesült Államokban.
Martin Luther King teológiai doktorátust szerzett, 1953-tól baptista lelkészként dolgozott az alabamai Montgomeryben, majd 1960-tól Atlantában.
1955-ben lépett fel először polgárjogi aktivistaként, amikor az autóbuszokon érvényben levő, a feketéket sújtó ülőhely-elkülönítés ellen emelte fel szavát, s buszbojkottot szervezett Montgomeryben. Akcióját siker koronázta, egy évvel később a város tömegközlekedési eszközein megszűnt a faji megkülönböztetés.
1957-ben megalapította és elnökként vezette a Southern Christian Leadership Conference-t, a száz egyházi és polgári szervezetet tömörítő erőszakmentes ellenállási mozgalmat.
Az erőszak nélküli ellenállás szellemében mondta el 1963. augusztus 28-án "I have a dream" (Van egy álmom) című híres beszédét Washingtonban, ahol hívó szavára 200 ezer fős békemenet vonult fel és tüntetett a faji megkülönböztetés ellen.
Nagyszerű szónok, a feketék jogainak leghatásosabb szószólója volt, de felemelte szavát az Egyesült Államok vietnami szerepvállalása ellen is. 1964-ben Nobel-békedíjat kapott. Négy évvel később merénylet áldozata lett, egy bérgyilkos lőtte le Memphisben.
(mult-kor/MTI)