Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Római emlékek Angliában

2004. január 27. 09:00

A közép-angliai Chester városa - a hosszú római jelenlétnek köszönhetően - rendkívül sok régészeti emléket őriz. A város amfiteátrumát - Anglia legnagyobb ilyen jellegű műemlékét - pár napja újra ellepték a régészek, akik a legmodernebb technikát segítségül hívva kívánják felderíteni a szigetország római és korakeresztény emlékeit.

<

A chesteri amfiteátrum
A héten indult kutatás költségein a városi tanács az angol műemlékvédelmi szervekkel osztozik. A tudósok a legmodernebb technikai eszközök bevonásával szeretnék elkészíteni az egykori római település legrészletesebb térképét - sőt, a kutatást reményeik szerint kiterjesztik majd a város közvetlen környezetére is. A kutatást Stewart Ainsworth, az angol műemlékvédelmi hivatal tapasztalt munkatársa vezeti.

A terepmunka - melynek során a szakemberek beazonosítják és lokalizálják az egykori amfiteátrum legfontosabb pontjait - Ainsworth becslése szerint három-négy hétig tart majd. A terepmunka eredményei alapján állapítják majd meg, hol érdemes ásatásokba fogni a nyáron.

A régészek szerint a kutatás nem csak Közép-Anglia római múltjáról árul majd el sokmindent, hanem a szigetország korakeresztény történelméről is. A Keresztelő Szent János katedrális (Chester első székesegyháza) talapzatának romjai ugyanis igen közel esnek az amfiteátrumhoz, pozíciójuk pedig arra utal, hogy Chester őslakosai gondosan összehangolták a két építmény elhelyezését.

Mint az angol műemlékvédelmi hivatal egyik vezető régésze, David Miles nyilatkozta a Chester Chronicle-nak: "Eddig még sohasem végeztek ennyire részletes kutatást az amfiteátrumon és környékén. Borzasztó izgatottak vagyunk, mi mindent tudunk majd meg Anglia római és korakeresztény múltjáról. Alig várjuk, hogy folytathassunk a chesteriekkel karöltve megkezdett munkát, és minél részletesebben feltárhassuk ezt az egyedülálló műemléket!"

A tudósok a vizsgálatok során a legmodernebb technikát alkalmazzák. A föld mélyén rejtőző romokat és egyéb tárgyakat radarral azonosítják, és speciális fényképfelvételen rögzítik a felszín és a mély legapróbb részleteit is. A kutatáshoz természetesen felhasználják a korábbi feltárások jegyzeteit és eredményeit is. Egy távirányítású robot segítségével pedig eddig ismeretlen szögekből is lefotózhatják a felszínre került római emlékeket.

Chester Chronicle

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Római emlékek Angliában

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra