A kétnemű Odin és a kelet-angliai oszlopkörök
2004. szeptember 24. 09:15
Hasonlít az indián totemoszlopokra
`Seahenge bejáratnál volt egy vékonyabb cölöp és öt, szemmel láthatólag tudatosan elhelyezett oszlop. A Holme 2-nél négy oszlopot találtunk, melyeket párosával helyeztek el egy feltételezett ravatal vagy koporsó két végén. A ravatal feltehetőleg a kör közepén található, homorúra kiképzett tönkön állhatott` - mondja Pits. `Talán valamennyi csonk faragott oszlop lehetett.`
Bár Pits és a Seahenge-i feltárásokat vezető Mark Brennand a faragott oszlopokat az észak-amerikai indiánok totemoszlopaival rokonítja, Pits szerint mindössze véleltlen egybeesésről lehet szó, és semmiképp sem a kultúrák közötti, eddig ismeretlen érintkezésről.
Továbbra sem tudjuk, hogyan és miért építették a Holme 2-t, bár Pits és Brennand szerint a Seahenge oszlopain talált faragványokból arra következtethetünk, hogy 51 ember gyűlhetett össze, akik felépítették Seahenge-t, majd "dolguk végeztén egyszerűen továbbáltak, szertartásuk és kilétük pedig az ismeretlenségbe süllyedt".
Brennand, a British Archaeologyban megjelent beszámoló szerzője írta: "Meglehet, hogy találunk majd csillagászati eseményekre vagy az építők kilétére utaló nyomokat a faragványokban. Az, hogy viszonylag sokan vehettek részt az építésében, arra utalhat, hogy az építménynek közösségi funkciója lehetett. Úgy tűnik, az építmény legfőbb funkciója az volt, hogy a központi csonkot megfelelően helyezzék el, s megfelelően kerítsék be."
Seahenge jelenleg egy múzeumi raktárban várja, hogy jövőre kiállítsák a King's Lynn Múzeumban. Odint kölcsönadták egy dán múzeumnak, s idén novemberben tér vissza Colchesterbe.