Egy kihalt nép 3000 éves holttesteit tanulmányozzák ausztrál régészek
2004. augusztus 31. 11:08
A 3000 évvel ezelőtt a Csendes-óceáni térség legrégebbi temetőjében eltemetett fej nélküli holttestek segíthetnek többet megtudni a csendes-óceáni kultúrákról, Vanuatu, Fuji, Polinézia őslakosairól és első, mára kihalt lakóiról - nyilatkozták ausztrál régészek a Reutersnak.
A temetkezési helyet véletlenül fedezték fel, amikor bulldózerrel védőgátat húztak fel egy leendő garnélarák-farm számára. A régészek szerint a csendes-óceáni térség legrégebbi lakói, a polinézek ősei, a lapiták rejtélyes nyomai kerültek felszínre.
"Könnyen lehet, hogy ez a Csendes-óceán legjelentősebb régészeti helyszíne" - nyilatkozta Matthew Spriggs, az Ausztrál Nemzeti Egyetem, és a Vanuatu Nemzeti Múzeum vezető régésze. "A temetkezési helyen a felnőtt holttestek egyikének sincs feje". A fejeket nem sokkal a temetés után távolították el, és kagyló-karkötőkkel helyettesítették azokat.
A lapitáknak eddig oly kevés tárgyi nyoma maradt, hogy a kutatók azt hitték, hogy a tengerbe temetkeztek. "Ezen a helyen akárhova ásunk, mindenhol holttestekbe botlunk" - mondta a régész.