Brit múzeumok rabolt műkincsei a neten
2004. július 29. 11:10
A brit múzeumok az interneten teszik közzé a holokauszt idején birtokukba került, bizonytalan eredetű műkincsek listáját.
Fordulóponthoz ért az az országos leltár és kutatás, melyet az Egyesült Királyság múzeumai és közgyűjteményei végeztek saját kollekcióikban. Az átvilágítás célja annak kiderítése volt, kerültek-e brit múzeumok tulajdonába a zsidóüldözések, a második világháború és a holokauszt idején törvénytelenül elrabolt műtárgyak.
A programban részt vevő múzeumok aprólékosan átvílágították teljes gyűjteményüket, és az 1933 és 1945 között birtokukba került, de bizonytalan eredetű tárgyakról listát készítettek. A műtárgyak részletes felsorolására, ismertetőjeleik közlésére a brit közgyűjtemények egyesülete (National Museum Directors' Conference) külön aloldalt hozott létre honlapján.
A programban az összes állami gyűjtemény részt vett, köztük a British Museum, három nemzeti könyvtár és a National Archives (az angol országos levéltár). Ezeken az intézményeken kívül 23 önkormányzati, illetve egyetemi fenntartású múzeum is átvizsgálta gyűjteményét. A weboldalon elolvashatók a kutatási beszámolók, a részletesen dokumentált műkincseket pedig kereshető adatbázisból is el lehet érni.
A közgyűjtemények egyesülete azt reméli: ha a nagyközönség vagy maguk az egykori tulajdonosok ráismernek egy-egy tárgyra, a weboldal segítségével kiderülhet a művek eredete. Fontos azonban, hogy a weboldalon felsorolt műtárgyak eredete mindössze ismeretlen, de korántsem gyanús, még kevésbé bűncselekményre utaló. Ha valaki többet szeretne megtudni valamelyik tárgyról, közvetlenül az azt őrző gyűjteményhez kell fordulnia.