Új helyszínek a világörökségi listán
2004. július 8. 10:00
Németország és Lengyelország
Németország - Az Elba völgye Drezdánál
A folyó 18 kilométeres szakaszán egyedülálló, 18. és 19. századi természeti és épített örökség látható. A látkép koronája a Pillnitz Palota, de a helyszín magában foglalja a város számtalan műemléket és díszkertet tartalmazó történelmi magját is. A világörökségi helyszínhez tartozik többek közt a 147 méter hosszú Kék Csoda acélhíd (1891-1893) és a drótköteles vasút (1898-1901). Több utasszállító gőzhajó (melyek közül a legrégebbit 1879-ben építették) és a hajógyár még mindig működik.
Németország - A brémai piactér és Városháza
Az északnyugat-németországi város piactere kivételes építészeti emlékeket őriz a polgári és kereskedelmi jogok kifejlődéséről. A régi Városháza a 15. század elején, gótikus stílusban épült, azután, hogy Bréma csatlakozott a Hansa szövetséghez. Az épületet a 17. század elején reneszánsz stílusban újjáépíteték. A 20. század elején a régi városháza szomszédságában új tanácsházát építettek, ami túlélte a város második világháborús bombázását is. A piactér 5 és fél méter magas szobra 1404-ben épült.
A brémai városháza belülről |
Németország és Lengyelország - Muskauer Park/Park Muzakowski
A két ország határán, a Neisse folyó mentén fekvő 560 hektáros parkot Hermann von Puckler-Muskau herceg építtette 1815 és 1844 között. A szervesen a környék kultúrtájába illeszkedő park nemcsak úttörő megoldásokat alkalmazott a kertépítésben, de meghatározta a következő évtizedek nyugat-európai és észak-amerikai kertkultúráját is. Fontos jellegzetessége, hogy nem holmi elveszett paradicsomot vagy letűnt aranykort hajszolt, hanem a helyi flóra jellegzetes fajait tudatosan alkalmazva a meglévő, természetes tájkép szépségeit domborította ki.