Bronzkori település a Balatonban
2003. július 16. 01:07 N. Kósa Judit
Most, hogy Ballard professzor szinte családtagnak számít minden lakásban, ahová be van kötve valamely tudományos-népszerűsítő tévécsatorna, az ember óhatatlanul képzett víz alatti régésznek érzi magát.
Ami viszont a hazai vizeket illeti, meglehetősen hézagosak az ismereteink. Legfeljebb az Attila koporsója utáni lankadatlan kutatás ugorhat be a szorgos újságolvasónak.
Mindez persze nem véletlen. Mint Tóth János Attila, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal tudományos igazgatóságának főosztályvezetője mondja, a hazai vizek szervezett felderítése csak tavaly tavasszal kezdődött meg. Noha korábban is voltak feltárások - a hatvanas években Rádai Ödön vizsgálta a vizek mélyét, a kilencvenes évek elején pedig Gaál Attila és Szabó Géza fedezett fel Bölcskénél egy római kori kikötőt -, a szisztematikus kutatásokra csak most, az UNESCO anyagi támogatásának köszönhetően nyílik lehetőség. Hogy mennyire az alapoktól kellett mindent kezdeni, jól mutatja, hogy Tóth János Attila mint a program gazdája a képzéssel volt kénytelen indítani a munkát: először is megtanította búvárkodni néhány kollégáját.