Elkeltek a Watergate-iratok
2003. június 4. 13:28
<
Anonim források
roadshow |
Walter Cronkite nyugalmazott rádiós műsorvezető például feljegyzéseit adományozta az egyetemnek, ahogyan a veterán televíziósok, Harry Reasoner és Andy Rooney is tették. Az egyetem helyt ad a szintén ingyen kapott The New York Times cikkarchívumnak, az Egyesült Államokban található 5 Gutenberg Biblia egyikének, amelyért másfél millió dollárt fizettek az 1980-as években.
Egyes történelmi vonatkozású dokumentumok azonban jóval magasabb árat is elértek már. Például Abraham Zapruder a Smithoniannek 1999-ben 16 millió dollárért adta el filmjét, amely a Kennedy-merényletet örökítette meg. Hasonlóan nagy összegért keltek el Winston Churchill feljegyzései, amelyet a brit kormány 18.4 millió dollárnak megfelelő fontért vásárolt meg a néhai miniszterelnök családjától.
az elnök emberei |
A jövedelmen Woodward és Bernstein osztoznak. Döntöttek viszont egy 500.000 dolláros alapítvány létrehozásáról. Az alapítvány a Watergate-botrány, az újságírói etika, illetve magának az archívumnak a tanulmányozását célozza. Az egyetem hivatalnokai elmondták, hogy eddig az 5 milliós összeg mintegy felét sikerült összegyűjteni elsősorban olyan magánszemélyektől, akiknek kötődése az egyetem iránt régre nyúlik vissza.
Mivel Woodwardék archívumában találhatók utalások a források kilétére, ezeket a feljegyzéseket a források haláláig a szerzőpáros őrzi. Majd az ő anyagaik is átkerülnek a Ransom Központba. Abban az esetben, ha Woodward és Bernstein korábban halnának meg, mint titkos forrásaik, az anyagok egy általuk kijelölt megbízható emberhez kerülnek megőrzésre, és csak onnan az egyetemre.