300 évet öregedett egy nap a Csing-kori múmia
2013. október 16. 12:00
Teljesen megzavarodtak a régészek, amikor kinyitották az egyik hsziangcsengi építkezési területen talált szarkofágot. A 300 éves múmia arca teljesen ép volt, azonban néhány óra alatt befeketedett, s áporodott szagot kezdett árasztani magából.
A Csing-dinasztia-kori múmiát – amelynek bőre szintén elfeketedett – a kínai Hsziangcseng városában (Henan tartomány), két méter mélyen találták meg, most a helyi egyetemen vizsgálják. Lukas Nickel, a Londoni Egyetem Orientalista és Afrikai Intézetének (SOAS) munkatársa elmondta, hogy a kínaiak – ellentétben például az egyiptomiakkal – nem konzerválták halottaikat, csupán masszív szarkofágokat és sírkamrákat készítettek számukra.
Néhány esetben azonban a tetemek természetes módon mumifikálódtak. A hsziangcsengi múmia például lakkozott sírt kapott, amelyet faszénnel borítottak be, meggátolva ezzel a baktériumok pusztítását. Így történhet meg, hogy amint levegőre kerül a test, a maradványok néhány óra leforgása alatt befeketednek és szétmállanak.
A múmián látható ruhából ítélve az illető magas rangú személy volt és a Csing-dinasztia (1644-1912) korai szakaszában élt. Az utolsó császári dinasztiát egy Nurhacsi nevű vezér alapította Mandzsúriában, a mai Északkelet-Kínában. A Mingek uralmát megdöntő mandzsuk konszolidálták hatalmukat, Kína pedig hatalmas fejlődésen ment keresztül, a lakosság száma megtriplázódott, s 450 millióra nőtt, az ázsiai ország mai határa is nagyjából a Csing-dinasztia által ellenőrzés alatt tartott területekkel felel meg.