Nem akar Porsche-emlékművet a tervező szülőfalujának lakossága
2013. április 12. 14:41 MTI
Ellenzi az észak-csehországi Vratislavice lakossága, hogy Ferdinand Porschénak, a legendás autótervezőnek és a Porsche autógyár alapítójának emlékműve legyen szülőfalujában.
A helyi lakosok többségének véleménye szerint Porschénak náci múltja van, a 2. világháború idején magas rangú SS tiszt volt, ezért nem érdemli meg, hogy szülőfalujában, amely ma Észak-Csehország metropoliszának számító Liberec elővárosa, emlékműve legyen. A Porsche-emlékmű kialakításáról a helyi kulturális központban tavaly tavasszal döntött az önkormányzat, s az azóta is éles viták tárgya.
Az emberek szerint a vratislavicei emlékműnek nem a világhírű autógyárra és autóra, hanem egy helyi lakosra kellene emlékeztetnie, aki azonkívül, hogy tehetséges tervező volt, lepaktált a nácikkal és gyáraiban olcsó munkaerőként koncentrációs táborok foglyait alkalmazta.
"Az emlékmű létrehozása Vratislavicében botrányos. Ha valaki Németországban azt mondja, hogy Porsche, mindenki a híres autóra gondol. Ha azonban ezt a nevet bárki Vratislavicében ejti ki, amelynek semmi köze sincs az autógyártáshoz, mindenki egy náci múlttal rendelkező konkrét személyre gondol" - jelentette ki Petr Jirásko, az alakuló emlékhely egyik ellenzője a Mladá Fronta Dnes című napilapban. "Ezek az adatok természetesen nem lesznek rajta az emlékművön" - mutatott rá Jirásko.
A Ferdinand Porsche náci múltjával kapcsolatos dokumentumokat az emlékmű ellenzői februárban átadták a polgármesternek, aki továbbra is támogatja a kezdeményezést. "Az emlékhely kialakításával elsősorban a tervező zsenialitását akartuk kiemelni, hiszen falunk szülöttéről van szó" - nyilatkozott Lukás Pohanka polgármester. Elismerte, hogy az emlékműre felkerülő szöveg tervezetében Porsche náci múltjára való utalás nem szerepel. Ígéretet tett azonban arra, hogy a problémát megoldják.
Jirásko azt állítja: Vratislavicében nem Porsche, hanem egy megbékélési emlékműre lenne szükség, amely objektív módon tükrözné a település múltját, s nem hallgatna el semmit. Porsche mellett például még egy "híres" szülöttje van Vratislavicének: Konrad Henlein, a csehországi németek náci pártjának vezetője. Az emlékhelyen ezt is meg kellene örökíteni, mint ahogy a helyi németek 2. világháború utáni kitelepítését is.
A készülő emlékmű a Desítka (Tízes) elnevezésű korszerű vratislavicei kulturális központ része. Jelenleg a modern építészeti megoldású központban rendszeres időközökben cserélődő három-három Porsche márkájú személygépkocsi is ki van állítva, amelyeket a német gyár kölcsönöz a településnek. Az épületben rendszeresen filmeket vetítenek az autógyár történetéről, illetve a Porsche kocsikról, ami igen népszerűvé tette a központot.
"Kétségtelenül ellentmondásos személyiség. Biztos, hogy nem volt háborús bűnös, de eszét és ismereteit a Harmadik Birodalom szolgálatába állította, s magas tisztségeket is viselt" - jelentette ki Porscheről Jirí Krízek, a libereci Észak-csehországi Múzeum igazgatója. Milan Bumba, a csehországi Porsche Klub elnöke viszont védelmébe vette Ferdinand Porsche személyét, s azt állítja, hogy a nagy tervező elleni kampány mögött a kommunisták állnak.