Műtrágya fenyegeti Belgrád várát
2012. január 3. 11:35
Már nemcsak a szénégetés, hanem a trágya is veszélyezteti a belgrádi várat: az erődítmény falainak állagromlása és a bástyákon megjelenő fekete kéreg egyértelműen a kertészek által a közeli növényágyásoknál használt kálium-nitrát magas arányának számlájára írható.
Örökségvédők a műtrágya túlzott használatától féltik a világörökség részévé nyilvánított belgrádi (Nándorfehérvár) erődöt. A szakemberek jelentése a Journal of Cultural Heritage 2012. évi első számában jelenik meg.
A szerb főváros erődítményeit a középkortól kezdték építeni a Duna és Száva találkozásánál. A bástyák ma már a városközponthoz közeli közparkok legfőbb látványosságainak számítanak, szépen gondozott hosszú virágágyások övezik. Az elmúlt 20 évben azonban fekete foltok lepték el a mészkőből épült falakat, amire eddig egyetlen magyarázat született: a szénégetés során felszabadult kéndioxid káros hatása.
Ezeket vette alaposan szemügyre Philippe Colomban, amikor a mészkövekből és a vakolatból vett mintákon különböző tudományos módszerekkel (infravörös spektroszkópia, elektronmikroszkóp, röntgen stb.) végzett vizsgálatokat. A kutató rámutatott: a kéndioxid és a savas eső mellett a falakhoz közeli földben található kálium magas aránya okozza a Királyi Kapu állagromlását. A korrozív anyagot már több középkori ablakon, grániton és káliumot tartalmazó vakolaton mutatták ki, de ez volt az első alkalom, hogy mészkövön sikerült azonosítani.