Az ókori berberek is lékeltek koponyákat
2011. augusztus 22. 08:31 Science News
Kétezer éve koponyát lékelhettek a Szaharában az ókori berberek – állítják új tanulmányukban brit tudósok.
Három Észak-Afrikából származó koponya alapján a Cambridge-i Egyetem kutatója, Efthymia Nikita és kollégái azt feltételezik, hogy az ókori berber Garamantész (garamant) birodalomban ismerték és alkalmazták a koponyalékelés – azaz trepanáció – technikáját.
A kutatócsoport az International Journal of Osteoarchaeology hasábjain megjelent tanulmányában a koponyák analízise alapján úgy véli, hogy a trepanációt túlélték a páciensek.
Korábbra keltezett észak-afrikai leletek is tanúskodnak a koponyalékelés elterjedéséről, a legkorábbi ilyen beavatkozás a térségben a mai Marokkó területén történt 13 ezer éve. A komplex technikát számos civilizáció felhasználta, az egyiptomiak négyezer éve, míg a preinka csoportok ezer éve alkalmazták.
A modern észak-afrikai népesség a sebesüléseket és sérüléseket követő fejfájások orvoslására használta fel az összetett beavatkozást. Az elemzett koponyákat az egykori főváros, a ma Délnyugat-Líbiában fekvő Garama közelében fekvő faluban találták a régészek az ötvenes években.
A Garamantész birodalom a térség lokális nagyhatalma volt az i. sz. 5. századig, fejlett kereskedelemmel és vízgazdálkodással rendelkezett.