Kalapács alatt a legnagyszerűbb illusztrált kézirat
2011. március 20. 16:35
Előzetes becslések szerint akár ötmillió dollárért (csaknem egymilliárd forintért) is elkelhet egy perzsa történelemről szóló, ötszáz esztendős kéziratból származó, miniatúrával illusztrált oldal, amelyet áprilisban árvereznek el Londonban.
A Királyok könyvének is nevezett munka 1525 és 1535 között készült, és a legkorábbi időktől a 7. századig tartalmazza a perzsa történelem krónikáját. A Sotheby's április 6-ra meghirdetett árverésén a kézirat egy gazdagon illusztrált, 47,2 centiméterszer 32 centiméteres oldala kerül kikiáltásra. A lapon négy hasábban olvasható a könyv szövege, de a miniatúra tölti be az oldal legnagyobb részét.
"Vélhetően ez a legnagyszerűbb illusztrált kézirat, amely bármely kultúrában valaha is született" - jelentette ki a könyvről Edward Gibbs, az árverési ház közel-keleti művészeti részlegének vezetője. A kézirat több oldala megtalálható a világ nagy gyűjteményeiben, például teheráni, berlini és dohai múzeumokban, valamint a New York-i Metropolitan Múzeumban.
A kalapács alá kerülő oldal egyike a kevés magánkézben lévő kéziratlapnak, és 2005 óta az első, amelyet árverésre bocsátanak - mondta el Gibbs. Az illusztrált kéziratlapot, amelynek korábbi tulajdonosai között több perzsa sah és a Rothschild család tagjai is megtalálhatók, Stuart Cary Welch magángyűjteményének részeként árverezik el. Welch, aki korábban a Metropolitan Múzeum iszlám művészeti gyűjteményének kurátora volt, 1977-ben jutott az értékes műkincshez.