Árforradalmak egykor és ma
2011. február 25. 08:25
Az infláció a középkor óta robbant ki forradalmakat, jelenleg az ötödiknek lehetünk tanúi a Közel-Keleten – állítja egy pénzügyi elemző.
Az első árforradalom még a középkorban alakult ki, s a nagy pestisjárvány idején kulminálódott. A második az 1600-as években, a harmadik a 18. században, míg a negyedik a századforduló idejére tehető, s mindegyik körülbelül száz évig tartott – derül ki Hackett Fischer: The Great Wave: Price Revolutions and the Rhythm of History című könyvéből.
„Az elmúlt négy árforradalom idején először az élelmiszer és a fűtőanyag ára emelkedett, majd a kézműves termékeké és a szolgáltatásoké szökött az egekbe” – mondta el Ed Yardeni, a Yardeni Research elnöke. „A korábbi inflációk történelmi jelentősége egyenesen hátborzongató tanulságokkal szolgál a jelenlegi szituációra nézve” – tette hozzá.
Az inflációt általában mindenhol nagymértékű pénzkibocsátás követte. Az árak emelkedése további vagyoni szakadékot eredményezett, az elit pedig ellenállt az adóemelési terveknek. Ekkor a fiatal generáció rendre fellázadt, s kiváló mobilizálási képességének köszönhetően politikai forradalmat robbantott ki, ami általában az árak és a kamatláb alacsony szintre való süllyedésével végződött.
Szinte pontosan ugyanez történik napjainkban: egy év alatt szinte duplájára emelkedtek az élelmiszerárak, majd a fiatal egyiptomiak és líbiaiak felkeltek, akiknek helyzetét a munkanélküliség tovább nehezítette. „Ez egy kicsit olyan, mint a kommunizmus bukása” – nyilatkozta Tim Seymou, az Emergingmoney.com alapítója. „Ha adott a katonai átmenet és egy bizonytalan politikai vezetés, a változás hónapokba, esetleg évekbe telhet” – tette hozzá.
„Az árforradalom a globális gazdaság egyik mellékterméke. Egy olyan korban élünk, ahol az infláció sokkal gyorsabban vándorol egyik helyről a másikra. Úgy vélem, hogy ez az ötödik nagy árforradalom – még ha ezt Fischer máshogyan gondolná” – vallja Yardeni.