Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

A felcserektől Gedeon bácsiig

2010. június 28. 13:04 MTI

Parókakészítő és felcser eszközök mellett köpölyözők, fésűk és borotvák is láthatók a Budapest XIX. kerületében nyílt Fodrászmúzeumban.

<

A múzeumba belépve a látogató egy 1880-as évekbeli fodrászüzletben találja magát, az asztalon a tárgyakat úgy helyezték el, ahogy akkor volt szokás - mondta el Korom Gyula tulajdonos. A 60 négyzetméter alapterületű kiállítóhelyen a közönség több olyan tárgyat tekinthet meg, amelyekből Magyarországon nincs több, igazán különleges darabok a többi között a paróka készítő szakma eszközei - hangsúlyozta.

Sok olyan régi, érdekes szerszám is található a gyűjteményben, amelyekről a nem szakmabeli el sem tudja képzelni, mi lehet. A tárgyak mellett azt elolvashatják az érdeklődők, hogy melyik századból való, de a részletes leírás, a tájékoztató táblák elhelyezése még várat magára. A gyűjteményt egyebek mellett hajszárítók, nyírógépek, ollók, dauer gépek, sütővasak és felcser eszközök alkotják a hajmosók, fodrász szék és egyéb felszerelések mellett.

Az első darabokat még Pinke Károly fodrász gyűjtötte 1950-től kezdve, ez lett később Korom Gyula gyűjteményének alapja. 1996-tól régiségkereskedők bevonásával, aukciókon való vásárlásokkal, a piacok folyamatos látogatásával gyarapította a több mint 2 ezer darabból álló kollekciót.

A múzeum hetente két nap lesz nyitva, a többi között fodrászképző iskolásoknak, szakmunkástanulók és érdeklődő csoportok részére előzetes telefonegyeztetés után ismertetőt tartanak a fodrászipar történetéről, az ókori Egyiptomtól kezdve az 50-es évekig - tájékoztatott Korom Gyula, aki két éve életműdíjat kapott a gyűjtemény létrehozásáért.

A múzeum oldala

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

A felcserektől Gedeon bácsiig

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra