Kalinyingrád felfedezi múltját
2002. október 7. 16:06
A második világháború során súlyos károkat szenvedett, majd a szovjetek által újjáépített balti kikötőváros egykori német városrészeit régészek tárják fel.
<
1360-as címer |
Alig egy pár épület maradt meg a háború előtti időkből:
A 13. századi kastélynak, noha éppen eléggé súlyos károkat szenvedett a háborús bombázások miatt, még azt is túl kellett élnie, hogy a szovjetek az ötvenes évek második felében ráépítettek a romjaira. A kastélyban őrizték a Porosz Múzeum gyűjteményét. A kalinyingrádi múzeum kurátorai a Porosz Múzeum kiállítását kívánják megnyitni, melyben a már előkerült tárgyakat szeretnék bemutatni a nagyközönségnek.
A katedrális, melyben Immanuel Kant sírja is található, szinte az egyetelen olyan épület, mely a háború előtti időkből megmaradt.
Königsberg - egy zárvány története
1226-ban a poroszok megtérítésére, Mazóviai Konrád kérésére jelent meg a német lovagrend, Königsberg [jelentése: királyhegy, királyvár] elnevezését onnan kapta, hogy 1255-ben II. Ottokár cseh király jelenlétében alapították.
A lengyelekkel és a litvánokkal vívott háborúkban a német lovagrend meggyengült, majd megszűnt. 1466-ban Königsberg környéke lengyel fennhatóság alá került, s Porosz Hercegség néven hűbérese lett Lengyelországnak.
1701-ben II. Frigyes brandenburgi választófejedelem Königsbergben királlyá koronázta magát, így létrejött a Porosz Királyság, amely teljesen függetlenné vált korábbi hűbérurától, területe beékelődött a lengyel államba, távol a többi német területtől. Az időközben nagyhatalommá emelkedett Poroszország több háborúban szárazföldi összeköttetést létesített a Német-Római Birodalom területén lévő területeivel, s vezetésével 1871-ben létrejött a Német Császárság.
Az első világháború után a Königsberg környéki porosz területeket egy lengyel tengerparti korridor választotta el a többi német területtől.
A második világháború után a stratégiailag fontos területet a Szovjetunióhoz csatolták, azon belül is az Oroszországi SZSZK-hoz. 1946-ban Königsberget Kalinyingráddá keresztelték át.
A balti államok 1991-ben elszakadtak a Szovjetuniótól, s a gigantikus államalakulat szétesése után Kalinyingrád Oroszország része maradt, távol az orosz területektől, beékelődve Litvánia és Lengyelország közé.