Rehabilitálták a világháborús német gázgyárat
2008. május 27. 09:00
Húsz éves megfeszített munka után végre befejeződött egy első világháborús német gázgyár rehabilitációja, amely annak idején komoly ökológiai katasztrófát okozott.
A Hallschlagban található Espagit üzem 1920-ban véletlen robbant fel, amikor annak területén közel 20 ezer gázbombát tároltak volt található. Mindez egy évtizedekig tartó, komoly környezeti katasztrófát okozott a térségben.
Az első világháborúban bevetett harci gázok nagyon sok embert nyomorítottak, vakítottak vagy öltek meg. A szövetségesek nem késlekedtek a válasszal, ám mára mindez a múlté: a kémiai fegyverek korlátozásáról szóló egyezmény (CWC) tiltja a hasonló eszközök készítését vagy bevetését. Ennek ellenére nemrég mi is beszámoltunk arról, hogy a brit fegyvergyártók miként folytattak iszonyatos kísérleteket, főként a gyarmati katonákon.
Az Espagit területén főként klórból és arzénból készítettek hasonló fegyvereket, és már a katasztrófa előtt is igen súlyos környezeti károkat okozott, hogy a kiszabaduló vegyi anyagok átitatták a talajt, és komolyan megfertőzték az ivóvízkészleteket.
A szövetségi kormányzat ezért nagyon komoly összegeket szánt arra, hogy megtisztítsák a területet, majd azt újra lezárták, nehogy valaki olyan fel nem robbant gázbombákat találjon, amelyek még ma is élesek. A projekt a 20 évvel ezelőtt tervezett összeg tízszeresébe, 55 millió euróba került, ám a beruházás sikeresnek mondható, ugyanis a helyszín már semmilyen veszélyt nem jelent.