Kiállítással készítik a világörökségi jelölésre a pannóniai limest
2008. április 24. 09:00
A Római Birodalom limese címmel nyílt kiállítás a BTM Aquincumi Múzeumában; a tárlaton elsősorban a katonasághoz köthető pannóniai emlékek láthatók.
<
A Földközi-tenger körül három kontinensre kiterjedő, öt évszázadon keresztül diadalmas Római Birodalom a világ talán leghosszabb ideig fennálló birodalma volt, amely az antik műveltség továbbfejlesztésével és a kereszténység terjesztésével mindmáig ható erő maradt. A Római Birodalom határán valaha állt katonai létesítmények 2000 év viszontagságaival dacoló vaskos, büszke falai egy rég letűnt, de Európa és a világ kultúráját máig hatása alatt tartó kultúra emlékei.
Magyarország 2003-ban tette föl a ripa Pannonica hazai szakaszát világörökségi várományosi listájára, az ugyanebben évben megalakult Pozsonyi Csoport angol, német, osztrák, szlovák és magyar kutatói pedig azt a célt tűzték maguk elé, hogy kialakítják a római limes egységes világörökségi helyszín létrehozásának kereteit.
A vándorkiállítás első helyszíne Aquincum, i.sz. 106-tól Pannonia Inferior provincia helytartójának székhelye. Területén a 18. század vége óta változó intenzitással folyó kutatásoknak köszönhetően nemcsak történelmét és topográfiáját ismerhetjük, hanem az ásatásokon előkerült - és folyamatosan előkerülő - tárgyi emlékeinek százait is.
A Római Birodalom limese című kiállításon, melynek kurátora R. Facsády Annamária, az érdeklődők láthatnak szüretelő ifjút ábrázoló, i.sz. 2-3. századból származó falfestményt, gladiátort ábrázoló csont késnyelet, halszószos amforát Hispániából vagy Észak-Itáliából, de megcsodálhatják az i.sz. 2. században épült aquincumi polgárvárosi amfiteátrum makettjét, valamint az aquincumi légiótábor keleti kapujának makettjét is. A vándorkiállítás június 20-ig látogatható a fővárosban.