Gyógyszerekkel kísérleteztek az ausztrál őslakosokon
2008. április 17. 10:00
Leprás ausztrál őslakos gyermekeken kísérleteztek az 1920-as és 30-as években különböző szérumokkal - állította az őslakosok egyik jogvédője.
<
A meghallgatások az "ellopott nemzedék" tagjainak, leszármazottainak kárpótlásáról szóló törvény előkészítését szolgálják. A törvény szerint kárpótolnák majd mindazokat, akik szenvedő alanyai voltak az egymást követő kormányok politikájának az 1920-30-as években.
Mintegy 100 ezer bennszülött gyermeket vettek el abban az időben szüleiktől, és kényszerítették őket arra, hogy fehér családoknál nevelkedjenek. Millsnek egészségügyi dolgozó nagybátyja mesélt arról, hogy a családjuktól elszakított gyermekeket gyakran használták fel orvosi kísérletekhez, és ezek hatására közülük nagyon sokan súlyosan megbetegedtek.
Warwick Britton, a Sydney Egyetem orvosprofesszora szerint Mills állításai valószínűtlenek, mert tudomása szerint nem használtak lepra elleni szérumot sem Ausztráliában, sem másutt a világon. Viszont az 1920-30-as években széles körben használtak leprások kezelésére csaulmugra növényi olajat, amelyet 1-2 havonta injekcióztak be a betegekbe. A professzor úgy vélekedett, hogy feltehetően ezt az amúgy fájdalmas kezelést hitték orvosi kísérletnek, holott ez valójában az egész világon elterjedt.
Nicola Roxon egészségügyi miniszter bejelentette: utasította az állami egészségügyi szerveket, valamint az őslakosok ügyeivel foglalkozó tárcát, hogy archívumaikban kutassanak fel bizonyítékokat ezekről az állításokról.
(Múlt-kor/MTI)