Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Angol kiadót szerzett a Tudományos Akadémia

2008. március 12. 09:00

Jelentős kultúrtörténeti eseménynek nevezte Vizi E. Szilveszter, hogy az MTA többséget szerzett az Atlantic Research and Publications (ARP) kiadó kuratóriumában.

<

Az Atlantic Research and Publications Kiadót Király Béla alapította 1978-ban. Azóta az ARP a Columbia University Pressszel közösen 135 kötetet jelentetett meg. E művek szerzői között volt többek közt Henry Kissinger, Charles Gati, Bill Lomax, Berend T. Iván, Bihari Mihály, Fejtő Ferenc, Glatz Ferenc, Gombár Csaba, Hankiss Elemér, Kornai János, Kosáry Domokos, Lengyel László, Ormos Mária, Romsics Ignác, Vizi E. Szilveszter.

"Király Béla professzor az 1956-os forradalom egyik hőse volt. Amikor el kellett hagynia az országot, az Egyesült Államokba emigrálva kiemelkedő jelentőséget tulajdonított annak, hogy a világ objektív képet kapjon a magyar forradalomról, hiszen ez ügyben számtalanszor megjelent az ENSZ vizsgálóbizottsága előtt"
- hangsúlyozta Vizi E. Szilveszter, aki mostantól az ARP kuratóriuma elnöki tisztét tölti be.

Mint rámutatott, a Columbia University Pressszel való együttműködés lehetővé teszi, hogy a hiteles magyar valóság a legjelentősebb nyugati könyvtárakban "jelen legyen". "Magyarországról nagyon gyakran hamis kép alakul ki. Ez a sorozat eddig is megpróbált reális képet festeni Magyarországról" - mondta Vizi E. Szilveszter, aki szerint a jövőben ez még inkább így lesz azáltal, hogy a MTA lényegesen nagyobb szerepet játszik majd az angol nyelvű sorozat gondozásában.

"Itt egy olyan vállalkozásról van szó, amely lehetővé teszi, hogy a Magyar Tudományos Akadémia égisze alatt jelenjen meg angol nyelven a magyar történelmi múltról és a jelenről reális kép, tudományos igénnyel megírt mű" - emelte ki a kuratórium új elnöke. Vizi szerint a sorozat főszerkesztője Romsics Ignác történész, akadémikus lesz, akinek személye - mint mondta - biztosítja majd, hogy pártpolitikai érdekektől függetlenül jelenjenek meg a művek.

Idén 4 kötet van előkészületben, 2009-ben pedig a megjelentetett művek tematikáját a természettudománnyal egészítik ki. Az elképzelések szerint külön kötetet szentelnek majd annak, hogy a 20. században hogyan járultak hozzá a magyar tudósok a világ műszaki haladásához. Ezzel kapcsolatban az MTA-elnök idézte a világ legtekintélyesebb tudományos folyóiratát, a Nature-t, amely 2000. január 4-i számában A 20. század Budapesten készült (The XXth century was made in Budapest) címmel egy teljes oldalt szentelt az előző évszázad magyar tudósainak.

Mint Király Béla professzor, az MTA külső tagja elmondta, a kiadót ő alapította "New York város egyetemén", amikor megkapta professzori kinevezését, ettől kezdve ő volt a sorozat főszerkesztője is. A kiadó megalapításakor nagyon rossz volt Magyarország külföldi imázsa, ezért indították a sorozatot. Mivel hamarosan betölti a 97. életévét az volt a legnagyobb aggodalma, hogy vele együtt "nehogy a sorozat is elmúljon". Ezért rendkívül hálás, hogy az akadémia átvette a sorozat gondozását. "Jobb kezekbe nem is kerülhetett volna. Én elmúlhatok, de a sorozat nem" - hangsúlyozta.

Király Béla hangsúlyozta, hogy a megjelentetett művek egyetlen egy esetben sem kaptak negatív kritikát. A kiadó a magyarság ügyét szolgálta azáltal, hogy "a szomszédainkkal nem az ellentéteket szítottuk. Ellenkezőleg, anélkül, hogy megaláztuk volna magunkat, vagy eltorzítottuk volna az igazságot, a szomszéd országokkal való együttműködést támogattuk. Van román munkatársunk, szerb munkatársunk, szlovák munkatársunk. Tehát nem az ellenségeskedést szítottuk, hanem egymás megértését próbáltuk előmozdítani" - hangoztatta.

(Múlt-kor/MTI)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Angol kiadót szerzett a Tudományos Akadémia

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra