Angol kiadót szerzett a Tudományos Akadémia
2008. március 12. 09:00
Jelentős kultúrtörténeti eseménynek nevezte Vizi E. Szilveszter, hogy az MTA többséget szerzett az Atlantic Research and Publications (ARP) kiadó kuratóriumában.
<
Mint rámutatott, a Columbia University Pressszel való együttműködés lehetővé teszi, hogy a hiteles magyar valóság a legjelentősebb nyugati könyvtárakban "jelen legyen". "Magyarországról nagyon gyakran hamis kép alakul ki. Ez a sorozat eddig is megpróbált reális képet festeni Magyarországról" - mondta Vizi E. Szilveszter, aki szerint a jövőben ez még inkább így lesz azáltal, hogy a MTA lényegesen nagyobb szerepet játszik majd az angol nyelvű sorozat gondozásában.
"Itt egy olyan vállalkozásról van szó, amely lehetővé teszi, hogy a Magyar Tudományos Akadémia égisze alatt jelenjen meg angol nyelven a magyar történelmi múltról és a jelenről reális kép, tudományos igénnyel megírt mű" - emelte ki a kuratórium új elnöke. Vizi szerint a sorozat főszerkesztője Romsics Ignác történész, akadémikus lesz, akinek személye - mint mondta - biztosítja majd, hogy pártpolitikai érdekektől függetlenül jelenjenek meg a művek.
Mint Király Béla professzor, az MTA külső tagja elmondta, a kiadót ő alapította "New York város egyetemén", amikor megkapta professzori kinevezését, ettől kezdve ő volt a sorozat főszerkesztője is. A kiadó megalapításakor nagyon rossz volt Magyarország külföldi imázsa, ezért indították a sorozatot. Mivel hamarosan betölti a 97. életévét az volt a legnagyobb aggodalma, hogy vele együtt "nehogy a sorozat is elmúljon". Ezért rendkívül hálás, hogy az akadémia átvette a sorozat gondozását. "Jobb kezekbe nem is kerülhetett volna. Én elmúlhatok, de a sorozat nem" - hangsúlyozta.
Király Béla hangsúlyozta, hogy a megjelentetett művek egyetlen egy esetben sem kaptak negatív kritikát. A kiadó a magyarság ügyét szolgálta azáltal, hogy "a szomszédainkkal nem az ellentéteket szítottuk. Ellenkezőleg, anélkül, hogy megaláztuk volna magunkat, vagy eltorzítottuk volna az igazságot, a szomszéd országokkal való együttműködést támogattuk. Van román munkatársunk, szerb munkatársunk, szlovák munkatársunk. Tehát nem az ellenségeskedést szítottuk, hanem egymás megértését próbáltuk előmozdítani" - hangoztatta.
(Múlt-kor/MTI)