Kincsesbányát találtak a római metróépítők
2008. március 10. 14:00
Egy reneszánsz palota maradványai is szerepel azok között a leletek között, amelyeket a Róma új metróvonalának előkészítő ásatásai során találtak a régészek.
<
Mirella Serlorenzi régész szerint a Piazza Venezián talált középkori és reneszánsz leletek ritkaságuk miatt nagyon fontosnak számítanak. A kutatónő szerint talán a kilencedik századi konyhában talált három, mártások melegítésére használt edény a leginkább jelentős felfedezés: korábban ugyanis összesen csak két hasonlót találtak egész Olaszországban.
A feltárásokra csak azokon a helyeken volt szükség, ahol a mozgólépcsők és szellőzők épülnek, az állomások és alagutak ugyanis a műemlékvédelmi előírások miatt 25-30 méter mélyre kerülnek. A hatóságok szerint azonban ez sem problémamentes, és nagyon sok konfliktus alakult ki a mérnökök és örökségvédők között.
Angelo Bottini, a város régészeti főfelügyelője szerint lehetetlen, hogy egy hasonló volumenű beruházás problémamentes legyen, ám a szigorú olasz örökségvédelmi- és régészeti törvények alapján az ő hivatala dönthet arról, hogy a talált leleteket elvihetik vagy megsemmisíthetik-e, illetve a tervek megváltoztatására lesz-e szükség.
A metróvonal megépítése mostanra halaszthatatlanná vált: a város 2,8 millió lakosának jelenleg két vonal áll rendelkezésére, amelyek azonban elkerülték a város közepét. A harmadik vonal építéséről már évtizedek óta folyik a vita, ám azt a finanszírozási és örökségvédelmi aggályok miatt eddig sikerült elodázni. A közel 3 milliárd eurós projekttel 2015-re készülnek majd el, ám a vonal egyes részeit a tervek szerint már 2011-ben átadhatják. A nagysebességű, automatizált vonatok a tervek szerint óránként 24 ezer utast szállíthatnak majd.