Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Kiterjedt településhálózatot használt a Neander-völgyi

2008. február 15. 10:40

Negyvenezer éves fogat találtak Görögország déli részén, s a lelet arról árulkodik, hogy a Neander-völgyi ősember sokkal mobilabb életformát folytatott, mint eddig hitték a tudósok.

<

Az első Neander-völgyiekhez köthető lelet Görögországból az a fog, amelynek elemzése arra enged következtetni, hogy egykori tulajdonosa életének legalább egy részét távol töltötte attól a vidéktől, ahol elhunyt.

Szakértők szerint a Neander-völgyi ősember vadászó életmódja behatárolt területhez kötődött. Ugyanakkor kőeszközei arra utaltak, hogy mégsem volt annyira "röghöz kötött". A 2002-ben megtalált fog zománcának stronciumelemzése alapján a németországi Max Planck Intézet kutatói arra a következtetésre jutottak, hogy az adott Neander-völgyi egyed mintegy 20 kilométernyire nőtt fel attól a helytől, ahol - a szó szoros értelmében - otthagyta a fogát. Mivel egy adott geológiai környezetben a stroncium bizonyos korig beépül a fogakba, vizsgálatával pontosan megállapítható, hogy egy adott egyed honnan származik.

Eleni Panagopulu paleontológus kutató szerint az elemzés hozzájárul a paleoantropológia egyik központi kérdésének, a Neander-völgyiek mobilitásának a megoldásához: "Leleteink azt bizonyítják, hogy mozgékonyabb életformát folytattak, településhálózatuk pedig sokkal szerteágazóbb, s jobban szervezett volt, mint hittük" - hangsúlyozta a kutató.

Abból kiindulva, hogy a Neander-völgyiek és a modern Homo sapiens egy ideig egymás mellett létezett Európa bizonyos térségeiben, feltételezhető, hogy a nagyobb mobilitás elősegíthette a két populáció közötti kapcsolatokat kulturális, de esetleg biológiai szinten is.

(Múlt-kor/MTI)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Kiterjedt településhálózatot használt a Neander-völgyi

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. nyár: Hírhedt emberrablások

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra