Svéd vizeken csatáztak a britek a szovjetekkel
2008. január 29. 13:00
Egy pár hónapja megjelent könyv szerint a brit és amerikai haditengerészet hajói többször is szovjet inváziós egységeknek álcázva hatoltak be a svéd felségvizekre.
<
A hidegháborúban semleges svéd kormányzat valószínűleg nem tudott a megtévesztőnek szánt hadműveletekről, és azt sem sejthették, hogy a szovjet cirkálónak tűnő hajók valójában brit és amerikai hadihajók voltak - állítja a könyv szerzője, Ola Tunander, az oslói Nemzetközi Békekutató Intézet munkatársa. A szerző arról is megemlékezett, hogy a svéd felségvizeken 1982 és 1992 között 4000 hasonló, illetéktelen behatolás történt, és szinte az összeset egy szigorúan titkos CIA-akció keretében bonyolították le. Szerinte "bár sok hidegháborús kísérletük kudarcba fulladt, a Központi Hírszerző Iroda ezen akciója igazi sikernek mondható".
A kutató azután jutott erre a furcsa felfedezésre, miután könyvének írása során egykori angol katonatisztekkel, és a CIA már nem operatív hírszerzőivel beszélgetett. Az egyik tengeralattjáró parancsnoka egyenesen azt állította, hogy Margaret Thatcher minden egyes akciót személyesen engedélyezett. A kutatás során Tunander egyszer egy angol admirálissal vacsorázott, akit megkérdezett az akcióról. A katona elhárította a kérdést, majd viccesen odaszólt neki: "az emberek nem szoktak néha a busz alá esni"?
Mi is történt a svéd felségvizeken?
A NATO és a Szovjetunió tengeralattjárói között a hidegháború során többször került sor összecsapásokra, hiszen a kommunista tömb mindvégig szerette volna uralni az atlanti tengerhajózás miatt fontos Skandináviát. A svéd vizek konfliktusai 1981-ben kerültek napvilágra, amikor a partokhoz közel egy szovjet tengeralattjáró zátonyra futott. Ingvar Carlsson svéd miniszterelnök még 1988-ban is arra figyelmeztette a Szovjetuniót, hogy "vér fog folyni... Minden elérhető módszerrel elsüllyesztjük a tengeralattjárókat... A határaink szentek".
A svéd hatóságok is reagáltak a könyvre: szerintük minden egyes határsértési ügyet kivizsgáltak, így a könyv állításai egytől egyig hamisak.