Magyar zsidókat rejthet egy vitatott brandenburgi tömegsír
2008. január 18. 12:00
Brandenburgban egy állítólagos tömegsír a történészek, illetve kutatók szerint több mint 700, a nácik által meggyilkolt magyar zsidó holttestét tartalmazza.
<
Günter Morsch, a brandenburgi emlékhelyekkel foglalkozó alapítvány igazgatója szerint azonban `1342 beteg és mozgásképtelen fogoly a lágerben maradt, s őket az SS lelőtte.` Morsch utalt arra, hogy a tömeggyilkosság 1945. február 2-án, illetve 3-án történt, s az áldozatok magyar zsidók voltak. Építőmunkások egyébként 1971 májusában egy kavicsbányában végzett munkálatok során bukkantak rá az első tömegsírra, ahol 577 magyar zsidó holtestét találtak meg.
Az ominózus ház |
Nagyobb térképre váltás
A jamlitz-lieberosei hatóságok egyébként a 90-es évek közepén kezdtek hozzá a második tömegsír kereséséhez, s ahhoz a belügyminisztérium is segítséget nyújtott. Egy történészekből álló munkacsoport nyolc lehetséges helyszínt jelölt ki arra vonatkozóan, hogy hol található a feltételezett sír. Hans-Jürgen H. telke már akkor a lehetséges helyszínek között volt.
A későbbiekben Günter Morscht bízták meg azzal, hogy a helyszínre vonatkozóan további kutatásokat végezzen. Az igazgató elmondta, hogy számos aktát, illetve dokumentumot vizsgált át, náci háborús bűnösök periratait és szemtanúk beszámolóit tanulmányozta. Mindennek alapján arra a következtetésre jutott, hogy a tömegsír a legnagyobb valószínűséggel az egykori koncentrációs tábor északi peremén található, azon a területen, amely ma Hans-Jürgen H. tulajdona.
A feltárásra vonatkozó megkereséseket, illetve kéréseket Hans-Jürgen H. azonban mindeddig határozott nemmel utasította el, minden alkalommal arra hivatkozva, hogy az ásatások "csökkenthetik telkének értékét", s az arra való belépést mostanáig megtagadta. A Németországi Zsidók Központi Tanácsa szerint minden bizonyíték arra vall, hogy a nácik általi tömeggyilkosság helyszíne az adott telken található. Peter Fischer, a tanács egyik vezetője ebből kiindulva humanitárius jognak nevezte a tömegsír feltárását. Az idézett sajtóértesülések szerint az ügy január végén vagy február elején a cottbusi tartományi bíróság elé kerül, s remény van arra, hogy a feltárásról döntés születhet.
Az esethez hasonlít az a tavaly októberi sajtóvita, amelynek során a Frankfurter Allgemeine Zeitung német napilapban David Litchfield brit újságíró azt állította, hogy 1945 márciusában a rechnitzi kastélyban (Thyssen-Bornemissza) Batthyány Margit grófnő több magasrangú náci vezetőt látott vendégül, és ott magyar zsidók lemészárlását a helyi náci vezető, Franz Podezin mintegy kiegészítő szórakozásként kínálta fel a jelenlévőknek. Az újságíró szerint a vendégek elfogadták az invitálást.
Két évvel ezelőtt Burgenlandban azoknak a magyar zsidóknak a tömegsírját találták meg, akiket a II. világháború végén mészároltak le a nácik Kreuzstadl in Rechnitz térségében. Nem sokkal korábban egy olyan tömegsírra bukkantak a munkások egy amerikai légi támaszponton, amelyben 34, a nácik által munkaszolgálatra kényszerített zsidó holtteste feküdt.
(Múlt-kor/MTI)