Vietnami hírszerzők verték át az amerikai hadsereget
2008. január 10. 13:00
Az észak-vietnamiak az amerikai hadsereg kommunikációs hálózatába behatolva intézték el, hogy azok saját csapataikat bombázzák - derült ki nemrég nyilvánosságra hozott, korábban titkos jelentésekből.
<
A jelentést az amerikai kódfejtésért és lehallgatásokért felelős Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) tette közzé az Amerikai Kutatók Szövetségének (FAS) korábbi kérésére. Az 500 oldalas dokumentum gyűjteményben az első elfogott jelentés - amit Ho Si Minh küldött Sztálinnak - 1945-ből, míg az utolsó Saigon 1975-ös kiürítésének idejéből származik; a lapokon a hírszerzés eddig ismeretlen szemszögéből ismerhetjük meg a háború történetét.
A dokumentum a FAS vezetőjét, Steven Aftergoodot is meglepte, mert elmondása szerint a történészek eddig nem tudtak a háború ezen részletéről. Úgyszintén nem tudtak arról sem, amely talán a dokumentumkötet legfontosabb fejezete, azaz mi történt valójában 1964-ben a tonkini öbölben.
Hivatalosan ugyanis eddig úgy gondolták, hogy az észak-vietnamiak amerikai rombolókat támadtak meg, és Johnson elnök ezt felhasználva küldött amerikai csapatokat az országba. A most közzétett jelentés azzal érvel, hogy McNamara kongresszusi beszéde hazugság volt, és az ominózus éjszakán semmilyen támadás, baleset, robbantás vagy merénylet nem történt az öbölben. A vietnami invázió így teljesen a fantázia szüleménye volt, amit csupán meghamisított jelentésekkel támasztottak alá.
Matthew Aid, a hírszerzési ügyek elismert, független szakértője már 2005-ben is azt állította: az NSA hivatalnokai tökéletesen tisztában voltak az általuk továbbított jelentés hamis tartalmával, azaz pontosan tudták, hogy a kulcsfontosságú bizonyítékként kezelt augusztus 4-i támadás soha nem történt meg.