Ma is beválna a római szuperragasztó
2007. december 10. 12:00
A német régészek egy, a Rajna egykori medrében talált római sisakon ókori szuperragasztó nyomait fedezték fel, amellyel 2000 évvel ezelőtt az ezüst babérleveleket erősítették a légiós fejfedőre.
A különleges sisakra a bonni Rajnavidéki Történeti Múzeum kutatói bukkantak Xanten városához közel, a folyó egykori medrének területén. Frank Willer, az intézmény vezető restaurátora szerint az ókori kötőanyag maradványait akkor találták meg, amikor a sisakról egy apró mintát próbáltak venni.
Willer szerint ez egy szenzációs felfedezés, és szerinte a ragasztó azért maradhatott meg, mert a Rajnába dobott sisakon nem volt kitéve a levegőnek, és így nem veszített a kötőerejéből. A szakértők szerint a múzeumban őrzött római maradványok, így az ókori harci maszkok is hasonlóképp készülhettek. Az eddig talált darabok közül azonban egyik sem volt olyan állapotban, hogy azokon ragasztót találhattak volna.
Az elemzések szerint a római csodaszer bitumenből, marhafaggyúból és szurokból készült. Mivel a kutatóknak egyelőre nem sikerült rekonstruálni az anyagot, így az összetevőket eredetileg valószínűleg fűrészporral vagy valamilyen hasonló adalékkal dúsíthatták. Willer szerint azonban `ha sikerül újraalkotni, akkor az ókori szuperragasztó könnyen legyőzheti modern versenytársait, hiszen melyik mai ragasztó maradna meg 2000 éven keresztül`?