Vándorkiállítás a fogyatékosság történetéről
2007. december 3. 15:00
A Budapesti Történeti Múzeumban a világon elsőként lesz látható teljes körű, átfogó kiállítás a fogyatékosság történetéről. A 2007. december 4-én nyíló tárlat egy hónapig lesz Budapesten.
A kiállítás, a fogyatékosságtudomány egyik, nemzetközi perspektívában is valóban kiemelkedő, az Encyclopedia Of Disabilityvel és néhány más, nagy volumenű alkotásával egy lapon említhető vállalkozása. A fogyatékossággal élő embereket tömörítő, az önérvényesítést (self-advocacy), a megerősítést, és a hatalommal felruházást (empowerment) fő céljaként ismerő amerikai non-profit szervezet, az ACT (Advocating Change Together) és az ELTE GYFK (Bárczi) Foglalkozási Rehabilitációs Kutatócsoportja együttműködésének eredménye 27 nagyméretű tablón tekinthető át - tudhatjuk meg a kiállítás ajánlójából.
A tárlatot kiegészítő, a háttérben folyamatosan futó, nem egészen 30 perces "akciófilm", Cheryl Marie Wade fogyatékosjogi aktivista nagy erejű alkotása, mely kifejezetten a fogyatékossággal élő emberek öntudatra ébresztésének, felrázásának, hatalommal való felruházásának szándékával készült. A helyszínen az értelmileg akadályozott emberek számára könnyen érthető nyelven kinyomtatva, a vakok számára a látvány felolvasásával (mp3 audiokalauzzal) is hozzáférhetőek a szövegek.
A Fogyatékosságtörténeti Vándorkiállítás a 2008. év folyamán a megyeszékhelyek döntő többségét végigjárva, vándorkiállítássá válik. A kiállítás célja, hogy túlmutatva a fogyatékosság képekkel illusztrált tényszerű és kronologikus ismertetésén, leleplezze a fogyatékossággal élő emberekkel kapcsolatos sztereotípiákat.
A szervezők szerint a tárlat "új képet kíván festeni, s újszerű gondolkodásmódot ajánl a téma komplex jellegének feltárásához abban bízva, hogy e kritikai erő képessé tesz bennünket a sokarcú különbözőség pozitív és örömteli elfogadására. A Fogyatékosságtörténeti Vándorkiállítás felfogható tehát, egy rekonstrukciós folyamat fontos állomásaként, mely elkerülhetetlenül a másság újrakonfigurálására késztet, s ekképpen azon túl, hogy a szélesebb értelemben vett fogyatékosságügyi szakma fejlődését támogatja, a kialakult társadalmi gondolkodás formálásának is hatékony eszközévé válhat".
Helyszín: Budapesti Történeti Múzeum, 1014 Budapest, Szt. György tér 2. Budavári Palota "E" épület, Barokk csarnok
Megtekinthető: 2007. december 4. - 2008. január 7.