Római csontvázat találtak az amatőr régészek
2007. november 26. 13:00
A korábban az egymillió font értékű viking kincsleletet megtaláló páros fémkeresővel bukkant egy, a római kori Britannia társadalmi elitjéhez tartozó nő 1800 éves sírjára.
<
Az ásatások során kiderült, hogy a közel féltonnás koporsó egy földalatti kőkamrában volt, és onnan egy hét alatt sikerült kiemelni. A 16 ezer fontba kerülő feltárást a Yorki Régészeti Alap és az English Heritage nevű nonprofit örökségvédő szervezet munkatársai végezték. Ian Panter restaurátor szerint "ez egy lenyűgöző feltárás volt, és a kutatók is érdeklődéssel várták, hogy mit rejt majd a koporsó". A faládát felnyitva egy érintetlen római kori csontvázat találtak, akit a 2-4. század között díszítések és ékszerek nélkül temettek el.
Panter szerint a csontváz azért volt ilyen jó állapotban, mert a koporsó és a speciális kőkamra távol tartotta a talajvizet. Elmondása szerint a csontváz nemét és korát még nem állapították meg, de első ránézésre minden bizonnyal egy nő lehet. A vizsgálatot nem könnyíti meg, hogy az elmúlt évszázadok során a földalatti kamra teteje beszakadt, kárt téve a koporsóban és betörve a csontváz koponyáját. Az állkapocs és a fogak azonban érintetlenek maradtak, és a régészek ennek alapján meghatározhatják az eltemetett korát, nemét, az egykori étrendjét éslakhelyét is.
Az English Heritage szakemberei jelenleg is kutatják a környéket, hátha találnak hasonló sírokat. Dr. Patrick Ottaway, a római kori Britannia szakértője szerint az eltemetett egy tehetős brit birtokos, a társadalmi elit tagja lehetett, akinek jelentős szerepe volt a térség politikai elitjében.