Brüsszelben lehet Szent Erzsébet koponyája
2007. november 14. 18:00
"Caput S. Elisabethae" felirattal Brüsszelben, a fenséges Szent Mihály és Gudula székesegyház kincstárában őrzik a 800 éve született Árpád-házi Szent Erzsébet állítólagos koponyáját.
Az 1207-ben született Magyarországi és Türingiai Szent Erzsébet 1231. november 17-én hunyt el a németországi Marburgban. A ma a belga fővárosban található relikviát - mint azt a székesegyház egy idegenvezetője elmondta - a helyi kutatások szerint V. Károly német-római császár menye, Izabella nagyhercegnő szállíttatta Brüsszelbe némi franciaországi kitérővel.
Brüsszelben is elismerik ugyanakkor: nem lehet biztosra venni, hogy a székesegyházban található koponya valóban Szent Erzsébeté. A maradványok homályos sorsa mellett ugyanis a kérdéses időszakban valóságos ereklyevándorlás is zajlott a világban, sok relikvia - nem utolsó sorban a katolicizmus terjesztésén szorgosan fáradozó (Habsburg) V. Károly közbenjárására - még Dél-Amerikába is eljutott.
Kiállítás Szent Erzsébetről a bécsi Collegium Hungaricumban |
Árpád-házi Szent Erzsébet születésének 800. évfordulója alkalmából szervezett kiállítást a bécsi magyar kulturális intézet, a Collegium Hungaricum. Az intézet galériájában kedden megnyílt, Korona, kenyér és rózsák elnevezést viselő tárlat anyagát a Hesseni Állami Levéltár állította össze. A kiállítás megszervezésében a Bécsi Magyar Katolikus és az Ausztriai Magyar Evangélikus Egyházközösség is közreműködött. |
Izabella nagyhercegnő és Szent Erzsébet kapcsolatát a flamand festőóriás, Peter Paul Rubens is megfestette, aki többször foglalkozott a magyar szent személyével. A gótikus stílusú - már a 11. században építeni kezdett - Szent Mihály és Gudula székesegyházban egyébként más, Magyarországgal összefüggő műkincsek is találhatók. Több helyütt feltűnik V. Károly Magyarországi Máriaként (Magyarországon Habsburg Máriaként) ismert húga, aki II. Lajos magyar király felesége lett. Ő adományozott pénzt a mohácsi csatában elhunyt királyt ábrázoló üvegablak elkészítéséhez: a gazdagon festett üvegablak ma is a kórus bal oldalán látható.
(Múlt-kor/MTI)