Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Kiállítás köszönti az Egri csillagokat

2007. november 4. 13:30

Gárdonyi Géza történelmi regényeit bemutató kiállítás nyílt az egri várban az Egri Csillagok, mint regényötlet megszületésének 110., illetve az író halálának 85. évfordulója alkalmából.

<

`Hold és csillagok`, `Gergő deák` - kis híján múlott, hogy nem ezeken a címeken ismertük meg a magyar irodalom egyik legnagyobb hatású történelmi regényét - tudhatják meg a tárlaton kiállított anyagból a látogatók.

A Dobó Bástya konferenciatermében elhelyezett tárlókban a többi között láthatóak a három történelmi regény, az Egri csillagok mellett a Láthatatlan ember és Az isten rabjai eredeti kéziratai, nyomdai kivonatai és első kiadásai. Ugyanakkor az író használati tárgyai, íróasztala, karosszéke és szeretett fotelja is megtekinthető a november végéig nyitva tartó kiállításon.

A regény megszületésének körülményeiről Gárdonyi Géza fiának Gárdonyi Józsefnek az emlékirataiból tudhatunk. Eszerint az irodalmárt folyamatosan faggatták gyermekei a vár történetéről és a híres Bornemissza Gergely deákról. Egyszer aztán egy októberi napon, egy a vár falai között tett séta alkalmával az író megelégelte a tudakozódást és elhatározta, hogy utánanéz a 400 évvel azelőtt történteknek.

Ha pedig már utánanéz, meg is írja Gergő deák és az egri hősök történetét - ígérte meg gyermekeinek Gárdonyi Géza. Vagyis 1897 őszén így fogant meg a regényírás ötlete. Az egri iskolások két hétig készültek az évfordulóra azzal, hogy láncfelolvasást tartottak az Egri csillagokból a várban. Az utolsó három oldal ezúttal annak a Tahi Tóth Lászlónak jutott, aki Várkonyi Zoltán 1968-ban készült híres filmjében a krónikás-deák szerepét játszotta el.

(Múlt-kor/MTI)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Kiállítás köszönti az Egri csillagokat

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra