Bocsánatot kértek az afrikai német mészárlásért
2007. október 31. 14:00
<
A gyarmati hadsereg népirtásai
Lothar von Trotha brutalitása már a hererók ellen elkövetett szörnyűségek előtt megmutatkozott. A német expedíciós hadtest tisztjeként Kínában részese volt a boxer lázadás leverésének. Később az újonnan alakult `Német Kelet-Afrikába` került, ahol a népesség megpróbálta útját állni a német terjeszkedésnek. A herero nép taktikája sikeresenek bizonyult, Von Trotha azonban új stratégiát dolgozott ki: az embereket a sivatagba kényszerítette, megmérgezte az ivóvizet, és azt a parancsot adta a német katonáknak, hogy lőjenek le minden férfit, nőt és gyereket, aki menekülni próbál. Sokan szomjan haltak.
Gyarmatosítás erőszakos eszközökkel |
Hererók ezrei estek áldozatul von Trotha parancsának. Sokakat munkatáborokba kényszerítettek, ahol a kimerültség, az éhség és a betegségek végeztek velük. Bernhard von Bülow, német kancellár végül felmentette von Trothát a parancsnokság alól, de az intézkedés már késve érkezett: a hereró nép a háború előtt mintegy 80 ezer emberből állt. 1911-re csupán 15 ezren maradtak.
A gyarmatosítás idején a bennszülött nőket és lányokat rendszeresen megerőszakolták a német katonák. Eugen Fischer, antropológus és a fajok egészségtanával foglalkozó tudós, kísérleteket végzett az erőszak révén született gyerekekkel, és azt terjesztette, hogy ezek a gyerekek alsóbbrendűek apáiknál. Kísérleti eredményeit egy könyvben foglalta össze, amely Adolf Hitler számára is útmutatásul szolgált.
Akik életben maradtak: herero menekültek |
Voltak, akiknek ez nem tetszett: Hendrik Witbooi, a namák vezetője, visszautasította a német fenyegetést, és szembeszállt a megszállókkal. Mintegy 10 ezer nama vesztette életét a harcok során, és kb. 9000-en kerültek táborokba. A hereo népet Samuel Maharero vezette a németek ellen folytatott háborúban. Maharero kezdetben kapcsolatban állt a német kormányzattal, de miután német farmerek megtámadták a hererókat, és elhurcolták őket a vasútépítkezésre, megszakította a kapcsolatot. Maharero titkos tervet készített a német hatalom megdöntésére, ami az elején sikeresnek bizonyult. Lothar von Trotha vérdíjat tűzött ki a fejére.
Maharero a mai Botswana területére vezette az életben maradottakat, és ott is halt meg. Testét később visszavitték szülőhelyére, ahol ünnepélyesen ősei közé temették. Ma Namíbia nemzeti hősének számít, akiről a Herero Napon minden évben megemlékeznek.