Virtuális térképre kerültek a Stasi titkos találkozóhelyei
2007. október 24. 13:00
Az ügynököket védik az áldozatok helyett
A Spiegelnek adott interjúban Heinrich elmondja, idegesíti, hogy az NDK múltjának feltárása során túl sokat foglalkoznak struktúrákkal és elvont dolgokkal, miközben a működés konkrét mechanizmusai háttérbe szorulnak. Pedig az akkori tettesek ma is aktívak: többen igyekeznek megszépíteni és kicsinyíteni az elnyomó apparátusban játszott szerepüket.
Heinrich azt is kifogásolja, hogy az áldozatokra és történeteikre sokkal kevesebb figyelem irányul, mint a tettesekre. Nem ért egyet azzal, hogy a tettesek segítői névtelenségbe burkolózhatnak, és így nagyobb védelmet élveznek, mint az áldozatok. Szerinte Erfurthoz hasonlóan a volt NDK összes nagyobb városában hasonló kezdeményezések születhetnek.
Heinrich szerint a "Stasi Erfurtban" című projekthez hasonló kezdeményezések éppenséggel segíthetnek a fiatalabb generációknak a történelem megértésében. A találkozóhelyek megtekintése rávezetné az embereket arra, milyen kiterjedt volt a hálózat, és ráirányítaná a figyelmet egyes konkrét esetekre is.
A személyi adatok névsorok formájában történő megjelenítése persze ugyancsak kifogásolható. Hildigund Neubert, a Stasi-aktákért felelős thüringiai biztos azonban egyáltalán nem tekinti ezt gondnak. Thüringia Adatvédelmi Hivatala azon a véleményen van, hogy ha valakit zavarnak a megjelent adatok, úgyis panaszt tesz.
Az érintettek persze nem nagyon tudják, hol tehetnék ezt meg. Thüringiában biztosan nem, mivel a megjelent adatok egy bajorországi szerveren vannak, vagyis reklamálni csak ott lehetne. Úgy tűnik tehát, hogy csak a bíróság tudna rendet teremteni.