100 milliós lecke művészettörténészeknek
2007. augusztus 9. 09:00
Szakértői vizsgálatok szerint Munkácsy kilencven évvel ezelőtt eltűnt festményét találták meg a vámosok július elején egy, az Egyesült Államokból érkező küldeményben.
<
Utoljára egy 1915-ös San Franciscó-i kiállításon mutatták be |
A festmény megtalálásával kapcsolatban azt mondta: egy csomagban érkezett a Ferihegyi vámhivatalhoz, a pénzügyőr kockázatelemzés során döntött úgy, hogy megvizsgálja a küldeményt. A 66x99 centiméteres, keret nélküli, viszonylag jó állapotban levő, 1.500 dollár értékre megjelölt festményen a pénzügyőrnek feltűnt a bal alsó sarokban látható Munkácsy aláírás, így a helyszínre szakértőt hívtak, aki előzetesen megerősítette, hogy Munkácsy-képről van szó. Sipos Jenő az MTI azon kérdésére, hogy miért csak most hozták a nyilvánosságra a történteket, azt mondta: a festményt eddig vizsgálták.
Szakértők az alkotás létezését is vitatták |
A Magyar Nemzeti Galériában tartott sajtótájékoztatón, amelyen a sajtónak is megmutatták a képet, megjelent Pákh Imre műgyűjtő is, aki 35 Munkácsy-kép tulajdonosa. Pákh Imre a sajtótájékoztatót követően az MTI-nek úgy nyilatkozott: bár ő nem szakértő, de ő vitatja, hogy Munkácsy Mihály festette volna a képet. Indoklása szerint nem ezt sugallja a kép, emellett túl sötét is.
Munkácsy 20. századi életrajzából is kimaradt |
A festmény eredetét illetően úgy fogalmazott: "fel van adva a lecke a művészettörténészeknek". A sajtóban korábban megjelent, hogy Andrássy Gyula volt miniszterelnök tulajdonában állt a mű. Pákh Imre szerint az Andrássy-gyűjteményről fotók készültek, így ez könnyedén visszakövethető.
A Népszabadság információi szerint a rendőrség központi ügyeletén egy telefonáló azzal jelentkezett, hogy a Munkácsy-képet nagymamájától lopták el. A címzett pedig feltehetőleg egy budapesti galériatulajdonos volt. A végleges szakértői vélemény elkészültéig a festmény a Magyar Nemzeti Galériában marad.
(Múlt-kor/MTI)