Közép-Amerikai béke az USA nélkül
2007. augusztus 8. 15:00
<
Kényszeredetten üdvözölték
Ebben a patthelyzetben kezdett körvonalazódni az Arias-terv, amelyet hosszas előkészületek és többszöri tárgyalás után 1987. augusztus 7-én fogadtak el. Arias legfőbb célja volt országának gazdasági stabilitást biztosítani, ehhez viszont a térség békéjére volt szükség. A politikus diplomáciai törekvéseivel emellett országának semlegességét is vissza akarta nyerni, ebben pedig partnerre talált a krízistől távol maradó Cerezo guatemalai elnökben.
Újra hatalomban: Arias 2007-ben |
A terv elfogadását - kissé kényszeredetten - az a Reagan elnök is üdvözölte, aki igen nehéz helyzetbe került, miután kiderült, hogy az iráni fegyvereladásokból befolyó összegek a kontrákhoz vándoroltak. Az USA feloldotta a Nicaraguával szembeni gazdasági embargót, a kivérzett országban, csakúgy mint a szomszédos államokban pedig, ha lassan is, de megindulhatott a rendezés, a demokrácia váltógazdálkodása.
Nicaraguában 1990-ben a sandinisták elveszítették a választásokat. Daniel Ortegát Violeta Chamorro váltotta az elnöki székben, aki 1997-ig volt államfő, őt a következő választáson a liberális Arnoldo Aleman, majd az utóbbit az ugyancsak liberális Enrique Bolanos követte, ám 2006-ban Ortega a sandinista párt élén demokratikus választásokon győzedelmeskedett és 2007. január 10-étől ismét ő az ország elnöke.
Oscar Arias, bár 1989-ben Nobel-békedíjat vehetett át, 1990-ben elbukta a választást Costa Ricában, azonban nemrég ő is visszatért a hatalomba, 2006-ban újra elnökké választották.
(Múlt-kor/MTI-Panoráma - Pietsch Judit, Sajtóadatbank)