Tagadnak az SS-tagsággal gyanúsított német írók
2007. július 5. 17:00
A tavalyi Günter Grass-botrányhoz hasonló ügy kavarta fel Németországot. A felháborodás kisebb, az írók ugyanis azt állítják: nem voltak SS-tagok.
Kényszertagok voltak
Alig kevesebb, mint egy évvel a Grass-botrány kirobbanása után újabb hasonló ügy foglalkoztatja Németországot. Még tavaly augusztusban történt, hogy a világhírű, Nobel-díjas író, a 80 éves Günter Grass egy interjúban elismerte, hogy tizenéves korában rövid ideig a Waffen-SS kötelékében szolgált.
Ezúttal a kortárs német irodalom további két rendkívül neves, Magyarországon ugyancsak jól ismert személyiségéről, Martin Walserről és Siegfried Lenzről, valamint a német politikai kabaré egyik kiemelkedő alakjáról, Dieter Hildebrandtról derült ki, hogy ugyancsak hasonlóan fiatalon besorozták őket a német nemzetiszocialista pártba, az NSDAP-be. Akárcsak az egy évvel ezelőtti Grass-ügy, a mostani is megosztja a pályatársakat, illetve a történészeket. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a három érintett egyaránt határozottan tiltakozik.
Walser, Lenz és Hildenbrandt |
Nem ismeri el a vádakat a 81 éves Siegried Lenz sem, aki 2004 decembere óta írói tevékenységének elismeréseként Schleswig-Holstein tartomány díszpolgára, s műveiben mindig is az erkölcs mellett emelt szót. Szintén tagad a 80. életévét éppen betöltő Dieter Hildebrandt, aki önmagát nem megtagadva születésnapi meglepetésről beszélt, hozzátéve: idős korára még azt is megélhette, hogy az NSDAP tagjává vált.
Az ügy persze ennél komolyabb, még ha a jelek szerint távolról sem rázza meg annyira a közvéleményt, mint Günter Grass egy évvel ezelőtti beismerése, amely egyébként az elmúlt hónapokban már kezdett feledésbe merülni. Kérdések sorozata vetődik fel ugyanis az érintettek nyilatkozatai után azt követően, hogy a Focus című hírmagazin egy szövetségi archívum adataira hivatkozva állítólagos NSDAP-tagságukat nyilvánosságra hozta. Kérdéses például, hogy regisztrálhattak-e annak idején valakit a náci pártba saját tudta, sőt mi több saját akarata ellenére. Vagy hogy a most talált aktákon miért nem szerepelt a három szóban forgó személy aláírása.
Élesen bírálta a három érintett állítólagos párttagságának nyilvánosságra hozatalát a neves drámaíró, Rolf Hochhuth. Nyilatkozatában A helytartó című dokumentumdráma és több más világhírű mű írója rendkívül keményen fogalmazva egyenesen azt állította, hogy a németek továbbra is besúgók maradtak, mint a náci időkben voltak. A 76 éves drámaíró - több pályatársához hasonlóan - hiányolta az akkori körülmények pontos feltárását, illetve ábrázolását, amelyek nélkül - mint fogalmazott - a múltról teljesen hamis kép alakul ki. Hochhuth szerint az akkori fiataloknak nem volt más választásuk, mint hogy eleget tegyenek a náci pártba történő besorozási parancsnak, ellenkező esetben halál várt rájuk.