Megtalálták Orfeusz sírját
2007. július 3. 10:00
A bolgár állami hírügynökség jelentése szerint egy régészeti expedíció a Rodope hegységben a Tatulhoz közeli trák templom vizsgálata után találta meg az egyiptomi piramisoknál is régebbi sírkomplexumot.
<
A kutatók a három éve tartó kutatás során 6000 éves épületeket, félig megmunkált kőeszközöket, cserépedényeket és állati maradványokat találtak a helyszínen. A régészek szerint mindezek alapján egyértelmű, hogy Orfeusz sírját találták meg, amelyet az ókori világban évente több ezer zarándok keresett fel. Ezzel a helyszín a világ egyik legősibb szentélyévé vált, amelynek fontossága csak a Stonehenge-i kőköréhez mérhető.
Orfeusz a görög mitológiában legendás dalnok volt. Őt tartották a líra feltalálójának vagy tökéletesítőjének. A zenéjével lecsilapította a vadállatokat, táncra indította a sziklákat, megállította a folyókat. Héthúrú lantján állítólag olyan harmóniákat volt képes megszólaltani, amely megindította az alvilág őreit is. Értette a természet nyelvét, tudott beszélni az állatokkal. Úgy tartják, hogy ő tanította meg az emberiséget az orvoslásra, írásra és földművelésre. Amikor Eurüdiké nevű kedvesét elvesztette, lement érte az alvilágba. Zenéjével meglágította Hádész és Perszephoné szívét (ő volt az egyedüli, akinek ez sikerült), akik visszaengedték Eurüdikét a földi világba. Az egyedüli feltétel az volt, hogy Orfeusz haladjon a lány előtt és ne nézzen vissza, de ezt a dalnok nem tudta megállni, így végleg elveszítette őt. |